Infoservis

Rekultivace vytěženého jezera v pískovně Křenek

Těžební společnost České štěrkopísky dokončila rekultivaci ložiska nevyhrazeného nerostu štěrkopísku Křenek u Brandýsa nad Labem na vodní plochu. Výsledkem je jezero s průzračnou vodou a velmi příznivými podmínkami pro rostliny a živočichy. Při jihozápadním břehu jezera těžaři už vloni na jaře v souladu s požadavkem krajského odboru životního prostředí vytvořili čtyři mělké tůně. Obdobný biotop byl již dříve vybudován při severním břehu. Dle očekávání tůňky velice rychle osídlily žáby a další druhy obojživelníků, které z české krajiny obecně spíše mizí.

„Křenek má potenciál stát se velmi významnou přírodní lokalitou, protože navzdory ukončené těžební činnosti i nadále zůstává součástí areálu pískovny. Platí zde tedy zákaz vstupu pro veřejnost z důvodu pokračující těžby v jižně položené sousední lokalitě Záryby. Místní příroda tak bude mít i nadále klid na další rozvoj. A to paradoxně díky pokračující těžbě, která zůstává významným zdrojem štěrkopísku pro severovýchodní část středních Čech. V krajině, v níž převažuje intenzivní zemědělství, jde už dnes o velmi vítanou zásobárnu biotopů,“ vysvětluje Petr Dušek, tiskový mluvčí společnosti České štěrkopísky, která provozuje několik středočeských pískoven.

V lokalitě Křenek se těží kvalitní štěrkopísek už od konce 50. let 20. století. Těžba probíhá metodou „z vody“, takže po ní přirozeně zůstávají jezera, která se přirozeně čistí přes zbytkové vrstvy štěrkopísku. Kvalita vody tak zůstává vysoká i při vysokých letních teplotách. V rámci řízené obnovy přírody v lokalitě Křenek těžaři okolí jezer již v minulosti zatravnili a osázeli ovocnými stromy. K začátku letošního listopadu zde těžební společnost ohlásila Obvodnímu báňskému úřadu ukončení těžebních a rekultivačncíh prací, čímž zde těžební činnost oficiálně skončila.

Jižně položená lokalita Záryby v pískovně Křenek naproti tomu zůstává jedním z nejdůležitějších zdrojů štěrkopísku ve Středočeském kraji. Každoročně se zde vytěží stovky tisíc tun této klíčové suroviny pro české stavebnictví. Protože materiál se používá zejména jako plnivo do betonu, na pískovnu jsou navázány především betonárny, které zásobují stavby na Mladoboleslavsku, Brandýsku či Neratovicku, ale i na okraji Prahy.

Podle údajů České geologické služby je Středočeský kraj dlouhodobě českým premiantem v těžbě štěrkopísků – objemově pokrývá téměř 30 % republikové produkce. Již do konce této dekády však o tuto pozici pravděpodobně přijde, protože v následujících letech se tu bude zavírat jedna pískovna za druhou. Analýza geologů říká, že dvě třetiny ložisek ukončí provoz do 7 let a 88 % do 10 let. Spotřeba štěrkopísku přitom každoročně roste a s ohledem na objem plánovaných velkých investic do dopravní infrastruktury i obytné výstavby bude tento trend v kraji i nadále pokračovat.

-jik-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*