Šetrné technologie ve stavebnictví zažívají nebývalý růst. Za posledních deset let se posunuly minimálně o generaci, říká výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda. Krásnou ukázku toho, jak se ty nejlepší udržitelné stavební technologie za posledních deset let změnily, najdeme v pražských Radlicích.
Před 12 lety zde totiž ČSOB otevřela novou centrálu, kterou navrhl významný český architekt Josef Pleskot. Budova velmi inovativní svou architekturou využívala také to nejmodernější ze světa šetrného stavebnictví. I dnes, po více než deseti letech, patří tato převratná stavba k těm nejúspornějším na trhu a s certifikátem LEED Gold je stále na špičce šetrného stavebnictví.
Po 12 letech, kdy již bance původní Pleskotova budova kapacitně nestačila, ČSOB letos v Radlicích otevřela dlouho plánovanou druhou budovu architektů bratrů Marka a Štěpána Chalupových. Ta za svou předchůdkyní v ničem nezaostává. V oblasti šetrného stavebnictví jde ještě mnohem dál. Některé enviromentální technologie ještě před 12 lety neměly ekonomickou návratnost, a proto s nimi tvůrci původní budovy nepracovali. Dnes jsou ale již mnohem dostupnější.
Největší soustava tepelných čerpadel v zemi
„Nový objekt, který přinesl mnohem více ekologických prvků a šetrných technologií než původní budova, bude certifikovaný v tom nejvyšším možném standardu a je ve všech směrech velice inovativní. Od začátku byl koncipovaný tak, aby splňoval nejpřísnější požadavky na životní prostředí,“ řekla Kalvoda. Některými parametry se pak nová centrála banky zařadila dokonce na českou špičku šetrného stavebnictví.
Základní údaje o stavbě
- Jedna z nejmodernějších a nejekologičtějších budov Evropy
- Unikátní aktivované betony
- Největší soustava tepelných čerpadel v zemi – 26 km geotermálních vrtů, celkem 177 s hloubkou 150 m
- Celoplošné zelené střechy s automatizovanou závlahou využívající dešťovou vodu
- Noční provětrání a tím i předchlazení budovy
- Řízené větrání s ohledem na aktuální kvalitu vzduchu včetně obsahu škodlivin
- Budova podporuje otevírání oken, pocit zvenčí je tak po část roku i uvnitř
- Inteligentní osvětlení přímo nad každým pracovním stolem
- Vnitřní materiály s nízkým obsahem škodlivin
- Celkově 14 456 m2 kancelářských ploch (open space)
- Počet pracovních míst v současnosti: 1400
- Celková plocha jednacích místností: 3750 m2
- Počet míst v zasedacích místnostech: 1130
- Tréninkové centrum s plochou 1229 m2
- Biometrie pro vstup do budovy.
Unikátním řešením je betonová konstrukce z tzv. aktivovaných betonů, která v létě chladí a v zimě zahřívá. Trubky zabudované ve stropní konstrukci jsou plněny vodou ze 177 geotermálních vrtů s hloubkou 150 metrů s celkovou délkou 26 kilometrů. V betonové konstrukci se tak v létě ukládá teplo na zimu a naopak. Přenos tepla nebo chladu do kancelářského prostoru zajišťují sálavé systémy vytápění a chlazení. V parných dnech se dům dochlazuje řízeným nočním větráním pomocí automatizovaného systému otevírání oken.
V budově se tak snoubí ekologie a ekonomická udržitelnost. Návratnost šetrné technologie je totiž zhruba desetiletá, když životnost celé budovy bude minimálně desetkrát delší. Banka totiž nepoužívala žádná řešení, která by sice byla z ekologického pohledu zcela převratná, z toho ekonomického by se však nikdy nezaplatila. V nové budově banka uplatňuje zkušenosti a standardy získané v rámci stavby původní první budovy. Ty dokonce přebírá mateřská belgická KBC při výstavbě svých kanceláří po celém světě.
Samozřejmostí je tak i na nové budově sedm střešních zahrad, z nichž jedna je zcela věnována aktivnímu odpočinku a osazena venkovním sportovním vybavením jako 150 m dlouhou běžeckou dráhou, hřištěm na street basketball a workoutovými stanovišti. Parkoviště nabízí dobíjecí stanice pro elektromobily a nabíječky pro elektrokola a další vybavení v souladu s filozofií šetrného hospodaření.
Co budova nabízí zaměstnancům?
- Klidná místa pro soustředěnou práci
- Zóny vyhrazené pro týmy
- Oddělené prostory např. pro telefonní hovory
- Více neformálních prostor pro setkávání, ve kterých se lidé nebudou rušit
- Relaxační prostory pro odpočinek i hry
- Střešní zahrady s venkovním sportovním vybavením vč. 150 m dlouhé běžecké dráhy a hřiště na street basketball
- Dvě terasy (u tréninkového centra a u jídelny) sloužící jako propojení s venkovním prostředím
- Exkluzivní zázemí pro cyklisty vč. vlastní příjezdové rampy, šaten a sprch
- Parkoviště vč. dobíjecích stanic pro elektromobily, nabíjení pro elektrokola
Budova je zcela unikátní i podle Petra Vogela, experta na udržitelnost ze společnosti EkoWatt, která zajišťuje certifikaci LEED. „V Rakousku nebo Německu existují budovy využívající aktivované betony, ale v Česku o žádném jiném kancelářském objektu nevím,“ uvedl. „Stropy pracují podobně jako stěny v kostele a s obrovskou tepelnou setrvačností v létě pomáhají s chlazením a v zimě zase naopak s vytápěním,“ vysvětlil princip zvoleného šetrného vytápění a chlazení Vogel, který je zároveň zakladatelem České rady pro šetrné budovy.
Informace o certifikaci:
Původní budova architekta Josefa Pleskota získala certifikát LEED Gold. Ta nová jde pak ještě dále a splňuje požadavky nejpřísnější certifikace LEED Platinum, kterou má v zemi zatím jen deset budov. Jako vůbec první stavba pak je nová budova centrály ČSOB spravována pomocí BIM (Building Information Modeling), který zajistil přesnější plánování, rychlejší a levnější výstavbu a úsporu díky chytrému řízení.