Infoservis

Pozor na to, jaké chladivo používá TČ

Ani tepelným čerpadlům se nevyhnou omezení daná ekologickými důvody. Některé druhy chladiv využívané v tepelných čerpadlech jsou pro životní prostředí škodlivé a jejich používání bude v příštích letech zakázáno. Při výběru nového zdroje tepla se proto na tento parametr zaměřte.

Je téměř jisté, že v Evropě nás v příštích letech čeká pozvolný odklon od fosilních paliv. Už od letošního září není možné provozovat staré kotle na tuhá paliva. Za dalších pět let se dokonce uvažuje o tom, že na trh bude možné uvádět jen takzvané ohřívače pro vytápění vnitřních prostorů se sezónní účinností minimálně 115 %. Té mohou dosáhnout pouze nově definovaná hybridní zařízení.

„Znamenalo by to, že od podzimu 2029 by byly na trhu v EU dostupné plynové kotle a elektrokotle pouze jako součást tzv. hybridního zdroje tepla, tj. v kombinaci třeba s tepelným čerpadlem, a to v jedné kompaktní sestavě,“ vysvětluje Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond. „Naproti tomu tepelné čerpadlo má třísetprocentní až pětisetprocentní účinnost. I když započtením koeficientu, který zohledňuje účinnost výroby a distribuce elektřiny, výpočtová účinnost klesá, stále výrazně převyšuje požadovanou hodnotu,“ dodává Martin Müller s tím, že dočasné zachování možnosti používat i fosilní zdroje umožní právě kombinace například plynu s tepelnými čerpadly, která účinnost celého systému vyzdvihnou nad požadovanou úroveň.

POZOR NA CHLADIVO

Ani tepelným čerpadlům se ale nevyhnou další legislativní omezení provozu, na která jsme zatím zvyklí spíše u kotlů na tuhá paliva. Důvodem je chladivo, které se v tepelném čerpadle stará o přenos tepla z okolního vzduchu nebo zemního vrtu do otopné vody. „Evropská unie se snaží omezovat emise fluorovaných plynů, které se používají jako chladivo ve starých modelech tepelných čerpadel, klimatizacích nebo lednicích. Tyto plyny mají výrazný podíl na oteplování zemského klimatu. Jedná se hlavně o chladiva s označením R32 a R410,“ popisuje Martin Müller s tím, že tepelná čerpadla s těmito chladivy nebude možné od roku 2027 uvádět na trh EU.

Pokud lidé plánují nákup tepelného čerpadla, měli by se o druhu použitého chladiva zajímat a jeho typ si u prodejce nebo výrobce ověřit. „Vždy je dobré vyhodnotit takzvaný GWP – Global Warming Potencial – ukazatel, který vypovídá o tom, jaký dopad má dané chladivo na klima. V našich tepelných čerpadlech používáme ekologicky šetrné přírodní chladivo R290 s GWP 3. Dříve používaná chladiva, jako je R410 anebo R407C mají hodnotu GWP i vyšší než 2000,“ upozorňuje Martin Müller.

Řešením nemusí být ani pozdější servisní zásah. Výměna chladiva za ekologicky šetrnější je sice možná, ale může být technicky i finančně náročná. Je připravena i legislativa obsahující úplný zákaz servisu zařízení s fluorovanými plyny, tedy chladivy jako R32 a R410a. Většina kvalitních výrobců již na ekologická chladiva přešla nebo přechází a problém se může týkat hlavně starších typů tepelných čerpadel nebo levných zařízení nejasného původu.          

TEPLO V DOMÁCNOSTECH PROCHÁZÍ ZMĚNAMI

Z hlediska dlouhodobé udržitelnosti provozu vychází tepelné čerpadlo ze všech zdrojů tepla nejlépe. Evropská unie se snaží o co největší zmírnění emisí CO2 a v tomto mají tepelná čerpadla a budoucí hybridní zdroje velkou výhodu. Obzvlášť pokud domácnost využije pro napájení tepelného čerpadla elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Výhodou tepelného čerpadla je také dobrá škálovatelnost – v závislosti na provedení může úsporně vytápět jednu domácnost, bytový dům nebo i celou obec. S dalším vzestupem zájmu o tepelná čerpadla se dá očekávat nejen jejich větší výběr a širší modelové řady, ale také větší škála dostupných výkonů. Přijdou nejspíš i další dotační programy, protože mezi odborníky a legislativci panuje shoda, že přechod na ekologický zdroj tepla nemusí být pro řadu domácnosti finančně zvládnutelný.

-jik-

Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*