Infoservis

Jak na úklid keramických obkladů s čističi RAKO SYSTEM

Koupelna je jednou z výkladních skříní domácnosti. I když ji udržujeme v čistotě celoročně, čas od času je třeba i generální úklid. Bez čisticích prostředků se přitom obejít nelze. A tak jsme oslovili zástupce značky RAKO SYSTEM, Ing. Tomáše Lindauera, aby nám doporučil konkrétní výrobky a přidal pár tipů.

Ing. Tomáš Lindauer
  • Koupelna je specifická místnost, kde se kromě běžného prachu a špíny objevuje také mastnota, například z krémů, dále plísně a vodní kámen, minerální usazeniny a rez.
  • Nekupujte čisticí prostředky jen proto, že lahvička vypadá hezky nebo její obsah pěkně voní. Vybírejte výrobky, které jsou funkční.
  • Keramické dlaždice nejlépe uklidíte speciálním přípravkem, který doporučuje výrobce obkladů.
  • Přesné složení je tajemstvím výrobce, avšak seriózní značky, jako je RAKO SYSTEM, uvádějí jejich pH. Údaje najdete na obalech a na www.rakosystem.cz.
  • Dodržujte základní pravidlo úklidu – používání speciálních čisticích prostředků není o množství, ale o čase! Dodržujte koncentraci doporučenou na obalu a nechte nanesenou chemii působit, než začnete s čištěním. Zde opravdu platí, že více čističe neznamená lepší výsledek.
  • ZJISTĚTE SI, ZDALI BYL SPRÁVNĚ PROVEDEN POSTAVEBNÍ ÚKLID

Pokud jste se nedávno nastěhovali do nového bytu nebo rekonstruovali koupelnu, možná od začátku bojujete při úklidu s větrnými mlýny. Pokud nebyl proveden řádný postavební úklid, špína se ve vaší koupelně drží daleko úporněji. Povrch v podstatě funguje na nečistoty jako suchý zip.

Proč?

Zatímco před 20-30 lety šlo zbytky tehdy používaných spárovacích hmot, obsahujících směs cementu a štuku, uklidit bez problémů octovou vodou, u moderních hmot to možné není. Pokud po rekonstrukci nepoužijeme speciální čisticí prostředek pro odstranění cementových zbytků, nacházíme tam jejich mikro vrstvy i po letech.

Doporučujeme: Přípravek na postavební úklid RAKO CL 802, který dosahuje vynikajících výsledků hned po prvním použití. Obecně se na postavební úklid hodí kyselé prostředky s pH cca 1,5.

  • ZBAVTE SE VODNÍHO KAMENE, MINERÁLNÍCH USAZENIN A RZI

Letité nánosy vodního kamene se špatně odstraňují, proto se vyplatí udržovat koupelnu pravidelně čisticími prostředky vhodnými právě na vodní kámen. 

Doporučujeme: Využívejte kyselý čisticí prostředek, například RAKO CL 804. Ten je vhodný k mytí obkladů, umyvadel, van, sprchových koutů, baterií, vnějších částí toaletních mís atd. Snadno odstraňuje skvrny a nánosy vodního kamene, obsahuje lesk, který zpomaluje znečištění povrchu. Aplikuje se na povrchy rovnou bez ředění, pomocí zpěňovače, který je součástí balení.

  • VYHRAJTE NAD PLÍSNĚMI

Základem pro to, abychom zamezili vzniku plísní, je dostatečné větrání a pravidelný úklid. Využít můžete spárovací hmoty s protiplísňovými přísadami. Avšak ani výrobky s protiplísňovou recepturou vás neochrání navždy.

Proč?

Protiplísňové látky, tzv. biocidy, zabíjejí vše živé a jejich obsah ve všech výrobcích je kontrolován Evropskou unií. Čím je tedy protiplísňový efekt spárovací hmoty nebo silikonu účinnější, tím více obsahuje biocidů. Volbou přípravku s protiplísňovou recepturou oddálíme výskyt plísní jen o 2-3 roky. Pokud používáte dezinfekční prostředky, nepoužívejte jen jeden, ale střídejte je. Bakterie si dokážou vybudovat rezistenci.

Jak správně postupovat při úklidu?

Začínejte vždy odmašťováním. V koupelně jsou nečistoty mastného charakteru časté díky používání krémů a jiných kosmetických přípravků. Mastný charakter má ale také pot. Nejprve tedy použijte čistič alkalického charakteru s pH nad 8,5-9, například RAKO CL 810, díky kterému se zbavíte mastnoty. Poté pokračujte čističem kyselým s pH 1,2-2,2, například RAKO CL 801. Všimněte si, že jeden čistič vlastně druhý vylučuje. Univerzální       čistič proto tedy nemůže existovat.

Doporučujeme: O koupelnu pečujte pravidelně, například přípravkem pro denní úklid RAKO CL 803

NÁNOSY STARÝCH NEČISTOT ODSTRAŇUJTE VE DVOU KROCÍCH

Starou podlahu lze přirovnat k natřené stěně, která byla jeden rok zelená, další modrá atd. a jednotlivé vrstvy lze při pozdějším odstraňování nátěru jasně znát. Dlažba stará 30-40 let obdobně obsahuje různé vrstvy nečistot. I v tomto případě začnu odmašťováním, poté kyselým čističem. Jednotlivé vrstvy odstraňuji postupně, proto oba kroky opakuji několikrát! Pokud vidím, že se vzhled postupně mění k lepšímu, dlaždice postupně světlají, pak tyto kroky opakuji, dokud se nedostanu k ideálně čisté dlažbě. Pro aktivní čištění (někdy říkáme generální) je určen již zmíněný prostředek RAKO CL 810 a RAKO CL 801.

PROSTŘEDKY NA NÁDOBÍ NA OBKLADY NEPATŘÍ

Proč kupovat čistič, když mám po ruce saponát na nádobí, říkají si často hospodyňky. Použitím prostředku na nádobí při čištění keramických dlaždic a obkladů se však dopouštějí velké chyby. Saponáty odmastí nádobí, avšak obsahují oplachové tenzidy, které je poté třeba smýt. Při použití na podlahu ji odmastí, ale tenzid, který se dostatečně neopláchl, působí jako suchý zip. Lepí na sebe nečistoty. Jar na podlahy tedy určitě nepoužívejte.

NA BAREVNÉ SPÁRY OPATRNĚJI

Spáry se, obdobně jako keramické obklady a dlažby, udržují podle druhu znečištění spáry. Pro vyčištění využijete klasický rýžák. Jednou za půl roku spáry vydezinfikujte jakýmkoli dezinfekčním prostředkem, např. typu Savo, čímž zlikvidujete i plísně, které se mohou objevovat ve špatně větraných koupelnách a sprchových koutech. Barevné spáry čistěte velmi opatrně, aby neztrácely pigment – doporučuji je před úklidem nasytit vodou, aby neabsorbovaly vodu s chemickým přípravkem.

Jak Si Do Budoucna Usnadnit Úklid?

Určitě impregnací na keramické obklady a dlažby, RAKO CL 809. Tento špičkový materiál na bázi nanotechnologií nemění charakter keramiky a vytvoří během chvilky neviditelnou mikro vrstvu, která odpuzuje nečistoty. Díky tomu lze do budoucna výrazně ušetřit čisticí prostředky, protože můžeme použít daleko nižší koncentrace. Vrstva impregnace v běžné koupelně vydrží

5-7 let! Impregnaci aplikujte jen na dokonale vyčištěné podlahy, nebo hned po provedení postavebního úklidu.

JAK IMPREGNOVAT?

U moderní impregnace na bázi nanotechnologií platí: čím méně, tím lépe. Na povrch keramického obkladu nebo dlaždic nastříkám nebo naliji malou vrstvičku RAKO CL 809, kterou rozetřu mikrovláknem a nechám zaschnout. Pozor, před impregnací je nutné pořádně uklidit, jak již bylo řečeno! Pokud nečistotu naimpregnuji, zůstane tam už napořád a je neodstranitelná. Impregnuji tedy až ve chvíli, kdy si řeknu: Teď je to dokonalé, víc už uklidit nejde.

-red-

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*