Nové rodinné centrum Nadačního fondu Klíček, které vzniká v pražských Košířích, významně pomůže vážně nemocným dětem a jejich rodinám. Návrhu centra se zhostilo architektonické a projekční studio LOXIA spolu se známým architektem Davidem Vávrou.
Cílem Nadačního fondu Klíček je zjednodušit situaci vážně nemocným dětem, ale i jejich rodinám, a zajistit, aby jejich život byl co nejpřirozenější a co „nejobyčejnější“. Aby zkrátka tyto rodiny mohly zažívat co nejvíce běžných věcí. Fond se však věnuje i edukaci, otevírá veřejnou diskusi o otázkách nemoci, umírání a smrti a odstraňovat bariéry mezi světem „zdravých“ a světem „nemocných“.
K tomu bude sloužit i nové čtyřpodlažní rodinné centrum o rozloze 1180 m2 hrubé podlažní plochy, sloužící i jako dětský hospic, které vzniká v Košířích. Na jeho vzniku se podílí i architektonické a projekční studio LOXIA spolu s architektem Davidem Vávrou, kteří se rozhodli studii stavby a navazující projektovou dokumentaci nadačnímu fondu věnovat jako dar. “Aktivity rodičovského centra vnímáme jako nesmírně záslužné a smysluplné a jsme rádi, že můžeme být u toho,” říká Jana Mastíková, hlavní architektka architektonického a projekčního studia LOXIA.
NECHYBÍ KAPLE ANI KAVÁRNA
„Navrhovaný objekt se nemusí ke svému okolí vymezovat, stačí, když bude silný a jedinečný. Hrdá loď, která je sama sebou, se ani nevyvyšuje, ani není ušlápnutá. Do ulice jako zvěst, že život je konečný a že je zde síla, která nás převyšuje, je umístěna nehmotná skleněná proměnlivá fasáda kaple. Ta ve vyšších patrech navazuje na spirituální místo – klidná část jídelny,“ popisuje autor studie stavby, architekt David Vávra.
V návrhu se samozřejmě počítalo s tím, aby centrum sloužilo co nejvíce aktivitám. V jeho parteru se proto nachází přednáškový sál, společenská místnost, která může sloužit i jako tělocvična, je tu volně přístupná kavárna, uzpůsobená tak, aby se v ní mohl péct vlastní chleba, nechybí knihovna, recepce, a dokonce ani kaple, která se dá v případě potřeby propojit s přednáškovým sálem.
„Od kaple se odvíjí celé vlastní tělo domu, které lemuje na úrovni přízemí přívětivé loubí, v němž lidé najdou úkryt před nepřízní počasí, ale i tímto prostorem se dům otevírá kolemjdoucím,“ dodává David Vávra.
PÉČE O DĚTI, ZÁZEMÍ PRO RODIČE
V patře je potom 15 jednotlivých pokojů, které mohou pro krátkodobé ubytování využít i mimopražští rodiče dětí hospitalizovaných v blízké nemocnici Motol. V posledním, tedy čtvrtém nadzemním podlaží se nachází společná kuchyně s terasou a místnost pro poslední rozloučení v případě, že by některé z dětí zde trávilo poslední chvíle a došlo na to nejhorší.
Architekti studia LOXIA spolu s Davidem Vávrou však nepodcenili ani příjemný a elegantní vzhled centra. „Ve východní části zapuštěné lodžie rytmizují fasádu a poskytují většině pokojů tiché soukromí. Nautická okna evokují plutí. Severní fasáda – svým skleněným pláštěm odráží přes den stav přírody, večer je jímavou lucernou, majákem pro míjející. Jižní fasáda je vlídná a směrovaná do zahrady, která je součástí areálu,“ vysvětluje Vávra.
Tvarovou inspirací celého objektu je křesťanský kříž, který upozorňuje na důležitost a charakter místa.
-jik-