Technologie

Cihly a rolety: Klíč k pohodě v domě

Překlad Porotherm KP XL – 3D vizualizace

Léto je v plném proudu a spoustu lidí trápí vysoké teploty i v interiéru jejich domovů. To může mít negativní vliv na kvalitu spánku a na zdraví. Planeta se navíc otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za jedno desetiletí. Se současným tempem je tedy téměř jisté. Čekají nás delší a intenzivnější vlny veder. Dům z cihel však zajišťuje příjemné vnitřní klima, protože disponuje skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi a udrží interiér v příjemných teplotách i během horkých letních dnů. Skvělým pomocníkem proti proniknutí slunečních paprsků do interiéru jsou i venkovní rolety.

U novostaveb je trendem neustálé zvětšování oken z důvodu propojení se zahradou a výhledem na přírodu. Tento trend s sebou však přináší riziko rychlejšího úniku či průniku tepla z interiéru a do interiéru. Investoři by tak měli brát v potaz vlastnosti velkých oken. Čím větší okna, tím větší průnik tepla. Na tu má značný vliv také materiál, ze kterého je dům postaven. Pokud mají stavebníci kvalitní zdi z pořádných materiálů, jako je například pálená cihla, získají tím lepší tepelně-izolační vlastnosti, které je ochrání před nežádoucím horkem během léta a mrazem v zimě. Kromě kvalitního stavebního materiálu se vyplatí také investice do venkovních rolet.

„Většina domácností je obeznámena s roletami a žaluziemi, ale pouze těmi vnitřními, které mají výrazně nižší efekt než stínění venkovní. Vnitřní stínění pouze reguluje světlo pronikající do interiéru, zatímco venkovní je schopné regulovat i teplotu a chránit samotné okno před vlivy počasí. Oknem pronikne do místnosti až 60 % sluneční energie, se stínicí technikou méně než 30 %. To v praxi znamená rozdíl v interiéru až o 5 °C. Díky roletám můžete dokonce ušetřit na energiích, jelikož v zimě neuniká teplo skrz okna tak rychle a v létě se domy nepřehřívají, takže není nutné dodatečné chlazení bytu,” říká Adam Kratochvíl, produktový specialista provádění staveb za Wienerberger.

Úsporu energií ocení každý investor do cihlového domu. Díky skvělým tepelně – izolačním vlastnostem v kombinaci s vhodnými venkovními roletami již není nutné pořizovat klimatizaci. Kromě toho stínění roletami přispívá také k ochraně domu před prudkým deštěm, případnými zloději a hlukem z ulice.

Efektivním řešením jsou systémové překlady na rolety či žaluzie Porotherm KP Vario UNI KOMPLET od Wienerbergeru. „S překlady je ale nutné počítat už při vypracovávání projektu novostavby a vybrat na to i vhodný rozměr obvodového zdiva. Překlady jsou totiž systémově přizpůsobeny pro jednovrstvé zdivo o tloušťce 38 centimetrů a více. Pokud je zvoleno zdivo k zateplení, tloušťka izolantu by měla být minimálně 22 centimetrů,” dodává AdamKratochvíl.

PRODUKTOVÝ TIP

Překlady Porotherm KP

Nosné keramobetonové překlady jsou nedílnou součástí stavebního cihelného systému. Porotherm je nabízí ve dvou variantách – Porotherm KP a KP XL, které umožní překlenout otvory oken a dveří různých šířek. Varianta KP nabízí tři rozměry: KP 7; 11,5 a 14,5, kdy překlady KP 7 jsou nosné a používají se nejčastěji v obvodovém zdivu. Varianty KP 11,5 a 14,5 mohou sloužit jako nosné až po vyzdění nebo vybetonování spolupůsobící nadezdívky (samostatně nejsou nosné). Používají se nejčastěji ve vnitřním nenosném zdivu (příčkách).

Porotherm také nabízí roletovo-žaluziové překlady Porotherm KP Vario UNI KOMPLET, které jsou praktickým řešením pro instalaci vnějších rolet či žaluzií. Jsou vhodné pro všechny tloušťky stěn od 38 cm do 50 cm a umožňují snadnou ruční manipulaci. Stínicí techniku není nutné instalovat ihned během stavby, ale je třeba s ní počítat.

-red-


[1] Studie Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC)

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*