Stínění už neslouží pouze k uchování soukromí obyvatel domů a bytů, ale hraje nezastupitelnou roli také v oblasti termoregulace budov. Trhu stínicí techniky proto kraluje externí stínění, zejména venkovní žaluzie, které jsou klíčové z hlediska energetických úspor. Na popularitě získávají i automatizační prvky, jako jsou sluneční a větrná čidla, či inteligentní systémy ovládání.
Nároky na energetickou úspornost staveb se u českých zákazníků stále zvyšují, proto také v posledních letech podle odborníků vzrůstá poptávka po venkovním stínění. „U zákazníků jednoznačně dominuje exteriérová stínicí technika, to znamená venkovní žaluzie, screenové a venkovní rolety. Jedná se o nejefektivnější systémy stínění zejména z pohledu světelného komfortu a tepelné bilance budov, což je do budoucna klíčové,“ uvádí Erich Stavař, spolumajitel opavské společnosti ISOTRA, která v současné době exportuje své výrobky, komponenty a technologie pro výrobu do více než čtyř desítek zemí světa.
UDRŽITELNĚJŠÍ BYDLENÍ
Venkovní stínění je neodmyslitelnou součástí rodinných i bytových domů, ale také kancelářských a veřejných budov. Obecně se udává, že při využití stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov dle konkrétního objektu.
„Stínicí technika, a zejména exteriérová stínicí technika, velice úzce souvisí s energetickými úsporami budov a domů, a to jak v letním, tak zimním období. V letním období významně chrání interiéry budov před přehříváním a nutností používat nákladné klimatizační jednotky. V zimním období zabraňuje zbytečnému úniku tepla a vyzařování z interiéru do venkovního prostředí,“ říká Lýdie Blachutová ze společnosti ISOTRA. Instalace stínicí techniky je tak přímým krokem v boji proti změně klimatu a vytváření udržitelnějších budov. Toto jednoduché opatření zabraňuje přehřívání budov, snižuje potřebu klimatizace a snižuje emise CO2.
RŮZNÉ TYPY SCÉNÁŘŮ
Ruku v ruce s rozmachem chytrých domácností se také zvyšuje poptávka po inteligentních systémech ovládání. V současnosti lze ovládat stínění prostřednictvím mobilu či tabletu a vytvořit si tak vlastní systém automatizace domácnosti.
„Zákazník má na výběr celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídící jednotce. Lze si navolit například různé typy scénářů pro jednotlivé typy stínicích prvků nebo světové strany a polohy slunce,“ vysvětluje Bohumír Blachut, spolumajitel společnosti ISOTRA. Žádaná jsou také praktická sluneční a větrná čidla, která například venkovní žaluzie automaticky vytáhnou v případě větru nebo naopak sklopí při silném slunci.
OUTDOOR LIVING
Vedle exteriérové stínicí techniky je celosvětovým trendem také tzv. outdoor living. „Lidé mají potřebu trávit co nejvíce času venku v přírodě, na terase. S tím souvisí rostoucí poptávka po bioklimatických pergolách včetně screenových rolet,“ vysvětluje Erich Stavař a dodává, že v posledních letech stoupl zájem o bioklimatickou pergolu ARTOSI, která spojuje elegantní design s inovativními technologiemi pro optimální regulaci teploty a světla.