Udržitelnost ve stavebnictví klade důraz na nové postupy a technologie, které snižují energetickou náročnost domu a zároveň omezují negativní dopad na životní prostředí. Jednou z nich, která v sobě skrývá obrovský potenciál, je takzvaná rekuperace. Ta je všeobecně vnímána jako zpětné získávání energie a v praxi ji lze využít mnoha způsoby. Nejčastějším z nich je větrání obytných místností, které je obzvlášť populární v pasivních a nízkoenergetických budovách. Moderní technologie však umožňují využít také zbytkové teplo ze spalin v průmyslových výrobách a zpětně jej využít na ohřev vody, vytápění či k dalším výrobním procesům.
V praxi je rekuperace většinou vnímána jako získávání tepla při větrání, kdy přiváděný vzduch v rekuperační jednotce přebírá teplo z odváděného vzduchu, čímž se minimalizují tepelné ztráty. Samotný princip spočívá ve využití teplého a znečištěného vzduchu z místnosti, který by se za normálních okolností vyvětral oknem ven. Tento vzduch je potrubím odváděn do rekuperační jednotky, kde následně ohřívá přes výměník tepla přívodní venkovní vzduch, který jako předehřátý vstupuje do místnosti. Naopak v létě může fungovat opačně, pomáhá tak dům ochladit. Rekuperace je tak často spojována s řízeným větráním v pasivních a nízkoenergetických domech, kde plně nahrazuje přirozené větrání okny a šetří náklady na energie v bytech a domech.
Na rozdíl od klimatizací nevznikají u rekuperační jednotky problémy s bakteriemi. Přiváděný čerstvý vzduch je filtrovaný, není znečištěný pyly či prachem, což je velkou výhodou pro alergiky či astmatiky. Takzvané řízené větrání může být buď centrální, kdy je v domě jedna jednotka a rozvody vzduchu, nebo decentrální čili lokální, kdy se větrání s rekuperací řeší v každé místnosti zvlášť. Na systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla je navíc poskytována dotace Nová zelená úsporám ve výši 100 000 Kč v případě centrálně řízeného větrání nebo 75 000 Kč v případě decentrálně řízeného větrání.
Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.
Máte účet? Přihlaste se