Infoservis

Aby teplo z domu neutíkalo

Zvolit ten správný a dostatečně výkonný systém, který se postará o teplo vašeho domova, je jedna věc. Určitě byste ale měli brát v potaz také to, jestli vám drahocenné teplo někudy z domu neuniká. Co vše se vyplatí zkontrolovat?

ANI OKNY NESMÍ TEPLO UNIKAT

Jedním z nejslabších míst v obálce budovy mohou z pohledu úniku tepla být stará nebo nekvalitní okna. „Je třeba si uvědomit, že okno není neprostupná bariéra, právě jimi uteče z interiéru nejvíce tepla – podle našich zjištění to může být až 50 procent, zatímco stěnou ho unikne až 30 procent,“ upozorňuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč. Číselně tepelně izolační vlastnosti oken definuje součinitel prostupu tepla oknem (Uw). Důležité je dát pozor na to, zda je tento koeficient uváděný skutečně za celé okno. Někdy se uvádí jen hodnota prostupu tepla zasklením, ta ale nebere v úvahu tepelně izolační možnosti profilu, z něhož je okno vyrobeno.

Aby okno dokázalo co nejlépe izolovat teplo, je klíčové jeho kvalitní provedení. To ale pouze z papíru nevyčteme. Trik je u oken skryt v detailech, proto je třeba podívat se na ně pěkně zblízka. „To, že okno splňuje normou stanovené parametry a má potřebnou certifikaci, bohužel dnes není dostatečný doklad jeho kvality. Dvě srovnatelná okna od různých výrobců mohou na první pohled vypadat prakticky stejně. Zkušenosti ale ukazují, že v detailech se mohou skrývat poměrně zásadní rozdíly,“ upozorňuje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Kterých bychom si tedy při výběru nových oken měli všímat? Důležitá je už konstrukce rámu – pro dobré tepelně izolační vlastnosti je důležitá jeho dostatečná hloubka, nikoliv například pouze počet komor v případě plastových oken. Dalším důležitým prvkem, který rozhoduje o tepelně izolačních vlastnostech okna, je sklo, které zabírá většinu jeho plochy. Namísto dříve běžného dvojskla je dnes již standardem trojsklo. „Také je třeba se podívat na těsnění, pro dobrou izolaci je ideální to středové, které by mělo být na rám navíc ručně natahované. Dalším důležitým prvkem je kování. Vhodné je proto to celoobvodové alespoň se třemi uzamykacími body, které zajišťují pevné spojení okenního křídla s rámem. V neposlední řadě hraje zásadní roli i montáž a dostatečné utěsnění připojovací spáry mezi oknem a ostěním otvoru,“ vyjmenovává Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Nekvalitní provedení tohoto procesu by v budoucnu mohlo vést ke vzniku tepelných mostů a tedy i zbytečným únikům tepla.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.
Klíčová slova:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*