Winternitzovy automatické mlýny byly postaveny podle projektu Josefa Gočára, jejich architektura se stala jednou z dominant města. Už tři roky tu probíhá rekonstrukce, modernizace a dostavba celého areálu, z brownfieldu se tak postupně stane multifunkční centrum. V hlavní budově mlýnů by měla zahájit provoz Gočárova galerie už v září.
Stavbaři v komplexu pardubických mlýnů pracovali nebo ještě pracují na několika projektech pro tři různé investory. Největší zakázku v areálu nedávno dokončila divize 9 Metrostavu pod vedením Ing. Jaroslava Sýkory. Hlavní budovy mlýnů na sídlo Východočeské galerie Metrostav přestavoval ve sdružení s firmou Chládek a Tintěra. Práce zahájil v září 2020, dokončil je letos v lednu. Realizační tým musel překonat nezvykle mnoho problémů vyvolaných nečekaně horším stavem původních konstrukcí. Projekt financovaný Pardubickým krajem za přispění dotačních prostředků Evropské unie proto provázelo množství změn, náklady přesáhly 361 milionů korun.
Druhý tým Metrostavu v čele s Ing. Milanem Voráčkem řídí jako lídr sdružení v areálu pro Statutární město Pardubice výstavbu Centrálních polytechnických dílen a městské galerie.
Poslední novodobí majitelé mlýnů – architekt Lukáš Smetana s manželkou – si ponechali ve vlastnictví parter nádvoří a jedno silo, které přestavují na sídlo rodinné nadace. V další části komplexu, která nadaci také patří, v budoucnu vyroste i několik rodinných domů a polyfunkční budova s byty, kancelářemi a obchody.
Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.
Máte účet? Přihlaste se