Zajímavé stavby

V Hradci Králové vznikne jedna z největších administrativních dřevostaveb v ČR

Lesy České republiky připravují nové sídlo v Hradci Králové. V únoru letošního roku investor znovu oživil práci na projektu jedné z největších administrativních dřevostaveb v Česku. Brněnská společnost K4 Architects & Engineers, která zajišťuje projektovou dokumentaci a autorský dozor projektu, chce spolu s odborníky na dřevostavby z TAROS NOVA posunout možnosti využití dřeva a dalších moderních a udržitelných konstrukčních řešení v architektonickém konceptu „Lesy v lese“. Začátek výstavby nového sídla je v plánu na rok 2026.

Společnost K4 Architects & Engineers (K4 A&E) společně ve sdružení s CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS a s projektantem a stavebním inženýrem Ivo Stolkem v únoru letošního roku uzavřeli s Lesy České republiky (Lesy ČR) smlouvu na projektu jejich nového sídla v Hradci Králové. Nové sídlo nahradí současný objekt ze 70. let minulého století. Sdružení projektantů a architektů nyní připravuje novou projektovou dokumentaci, stavební povolení chce investor získat do října příštího roku. Začátek výstavby je v plánu na rok 2026 s dokončením o tři roky později.

Jde o znovu obnovený projekt navazující na architektonickou soutěž a projekt původně vypracovaný naším sdružením v letech 2017–2018, který ale nebyl realizován v důsledku ekonomických obtíží v souvislosti s kůrovcovou kalamitou,” říká Vladimír Pacek, ředitel společnosti K4 Architects & Engineers. Původní návrh sdružení je nyní nutné přepracovat a aktualizovat s ohledem na vývoj cen materiálů i podmínek staveb. 

K4 A&E má ve sdružení na starosti vypracování všech stupňů projektové dokumentace a autorský dozor, tedy technickou část projektu, stavebně-konstrukční řešení, veškerou koordinaci profesí, technickou podporu týmu architektů a inženýring (projednání a obstarání všech potřebných povolení u dotčených orgánů státní správy a na stavebním úřadu). Velkou část těchto prací brněnská firma zajistí interně. Ke spolupráci také přizve další specializované společnosti, které zajistí lokální podporu a expertízu v oboru.

„Stavba sídla firmy Lesy ČR bude velmi citlivě zasazena do příměstských lesů města Hradec Králové a její členitý půdorysný tvar bude napomáhat splynutí s přírodou v duchu architektonického konceptu „Lesy v lese“. Není to zkrátka běžná administrativní budova navržená na standardním obdélníkovém půdorysu někde v městské zástavbě,” upřesňuje Vladimír Pacek ze společnosti K4 Architects & Engineers, podle kterého je v Evropě narozdíl od tuzemska výstavba budov ze dřeva o více podlažích již běžnou praxí.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*