Zajímavé stavby

Suchá nádrž jelení ochrání před stoletou vodou

Masivní konstrukce nádrže vyžadovala speciální typ betonové směsi s pomalým vývinem hydratačního tepla a nízkým smrštěním, proto byla nutná neustálá spolupráce betonárny s ostravskou laboratoří Betotech

Území, kterým protéká horní tok řeky Opavy, často ohrožují povodně. Několik desetiletí se uvažovalo o opatřeních, která by je ochránila před devastující silou povodňových vln. Místní obyvatelé si mohou oddechnout, realizace suché nádrže Jelení je v plném proudu. Součástí ochrany před povodněmi bude i suchá nádrž Jelení spolu s dalšími třemi poldry – jeden byl vybudován v Lichnově u Bruntálu, dva u Opavy. Na všechny stavby dodávala beton společnost Českomoravský beton z betonáren Opava, Krnov a Bruntál. Nejdůležitějším protipovodňovým opatřením na horním toku Opavy bude přehrada Nové Heřminovy. Její stavba by měla být zahájena po mnoha letech komplikovaných vyjednávání v roce 2022.

Suchá nádrž byla vytvořena přehrazením vodního toku. Za hrází se voda za běžných podmínek buď neakumuluje vůbec, v tom případě jde o suchý poldr, nebo je objem nádrže zaplněn částečně – pak mluvíme o polosuchém poldru. Během povodní dochází v poldru k zadržování vody, povodňová vlna se v něm oplošťuje a transformuje a působí pak mnohem menší škody. Plocha poldru bývá zemědělsky využívána, zpravidla je zatravněna, případně může mít podobu mokřadu.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*