Zajímavé stavby

Stará jatka v Ostravě otevřeli světu

Rekonstrukce značně zchátralé budovy ostravských jatek přinesla autorům mnohé výzvy, v průběhu projektování se objevily další. Kromě jiného bylo třeba řešit statické zajištění objektu, řada míst je nyní vyztužená ocelovými konstrukcemi. Samostatnou otázkou byly vlivy důlní těžby, v jejichž důsledku se celá budova naklonila o téměř 200 mm ve dvou směrech. Autoři projektu proto navrhli ztužující věncový systém v úrovni základů i střechy. Všechny nově přidané prvky jsou z pohledového betonu. Zachováním otvorů ve fasádě se vytvořila nová spojnice galerie s městem – díky otočným mechanismům se nové výplně stěn otevírají, takže se interiéry výstavních sálů prolínají s venkovním prostředím.

Bývalá jatka se nacházejí nedaleko železniční stanice Stodolní – dříve to byl okraj města, teď už opravdu ne. Z areálu se dochovaly čtyři objekty, které prošly rekonstrukcí a dostavbou. Industriálnímu komplexu vtiskla hlavní charakter chladírna se strojovnou a kotelnou od Ignaze Felixe, jeho symbolem se stala cihelná věž z počátku 20. století. Zchátralý, památkově chráněný objekt město koupilo v roce 2016, galerie nyní v objektu využívá pět výstavních sálů, nechybí kavárna ani zázemí pro vzdělávací programy.

Autor návrhu stavby Robert Konieczný je protagonistou tzv. pohyblivé architektury, kdy se pohybují velké části stavby. Realizace jeho záměrů je výzvou i pro zkušeného statika.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*