Tip redakce, Zajímavé stavby

Soběstačný dům už je na světě

V těchto týdnech se stavba dokončuje. Jediným zdrojem elektřiny tu bude fotovoltaická elektrárna doplněná bateriovým úložištěm s kapacitou 20 kWh. Fotovoltaické panely jsou zabudované v celé ploše jižní části sedlové střechy

Sen mnoha lidí – domy, které si vyrobí elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebují. Zachytí maximum dešťové vody, kterou po přečištění využijí i ve sprše. Nezbavují se tepla, ale přitom se v nich dobře dýchá a žije. Projekt Český soběstačný dům už posbíral mnohá mezinárodní ocenění. Do konceptů se zapojili špičkoví technologové z akademické i soukromé sféry. První dům se staví u Vyššího Brodu v Jižních Čechách.

Dům stojí na samotě u Hodslavského potoka nedaleko Vyššího Brodu. Jeho autorem je architekt Vojtěch Lichý, se základní rozvahou technologií mu pomáhal Petr Pávek. „Chtěli jsme pokorný, poctivý domek s dlouhou životností. I proto jsme se rozhodli pro celokeramickou variantu s cihlami Porotherm T-Profi. Cihly jsou naplněné izolací, minimalizují tak spotřebu energie a pomáhají udržovat tepelný komfort v zimě i v létě, navíc všechny pocházejí z České republiky. Největším oříškem je ale rozchodit dům bez přítomnosti inženýrských sítí. Na to už byl potřeba široký technický tým,“ uvádí Pavel Podruh, zakladatel projektu Český soběstačný dům.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*