Zajímavé stavby

Průhledy a zrcadlení byly součástí konceptu

Vila ve svahu nad Zlínem dosahuje parametrů, které se blíží pasivnímu standardu. Spolu s odkazem k názvu lokality se to stalo inspirací ke jménu Lazy House. Fasáda otevírá interiéry do krajiny, díky velkoplošnému pokovenému trojsklu vytváří efekty zrcadlení. Dům tak ztrácí na hmotnosti a získává další rozměr.

Dům stojí vysoko nad údolím, zdánlivě mimo kontext baťovského urbanismu. Ale vnímání města bylo pro jeho řešení zásadní – architektonický koncept definoval pohledový a průhledový kontakt s blízkým i vzdáleným okolím.

Lokalita navazuje na čtvrť Lazy v nejvyšší pozici na svahu pod lesem. Specifickým rysem pozemku je jeho inverzní orientace ke světovým stranám: výhled do údolí je severním směrem, jižní část ovlivňuje svah a les nad domem. To je ovšem „vykoupeno“ výhledem do celoročně osluněného údolí až k Lukovu a Hostýnským vrchům.

Dům má čtvercový půdorys s pootočením dispozice uvnitř pláště. Vnějšek respektuje vrstevnicovou logiku okolních staveb, interiéry se ale přitáčejí k městu. Sokl spodního podlaží je zapuštěný do svahu, na něj autor nasadil skleněný hranol obytného podlaží.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*