Zajímavé stavby

Po více jak 70 letech dostala vila Josefa Lady novou fasádu

Vila se začala stavět na základě stavebního povolení, které bylo vydáno příslušným úřadem 18. února 1934 dle projektu architekta Čeňka Vořecha. Stavbu zahájil v roce 1935 stavitel Antonín Haspeklo z Mnichovic. Již o dva roky později se do novostavby mohla Ladova rodina nastěhovat. Stavba však nebyla zdaleka dokončena, i když byla zkolaudována v září roku 1938. Chyběla ji například fasáda, kůlna a garáž. Tyto práce se prováděly až po válce a k celkovému dokončení stavby tak došlo dle některých údajů až v roce 1950. Realizaci těchto prací již prováděl stavitel Ing. arch. Antonín Stanzer. Vznikla tak dvojpodlažní vila s obdélníkovým půdorysem, valbovou střechou a prosklenou verandou na jižní části objektu.

Po smrti národního umělce Josefa Lady 14. prosince 1957 a vyřízení dědictví věnovala jeho dcera akad. mal. Alena Ladová tento objekt státu pod podmínkou, že dům bude dán do správy Státního nakladatelství dětské knihy (od roku 1969 Albatros). Dne 4. srpna 1962 byla vila převedena do užívání SNDK, které se dále zavázalo zřídit pamětní síň věnovanou dílu Josefa Lady. Ta byla zřízena až v roce 1972 v bývalé pracovně Josefa Lady.

Pro další rozvoj památníku byl důležitý rok 1981, kdy usnesením rady Okresního národního výboru Praha-východ ze dne 22. prosince bylo rozhodnuto o převzetí tohoto domu do správy Okresního muzea Praha-východ sídlícího v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Následně v letech 1982 až 1985 probíhala náročná adaptace objektu pro vytvoření reprezentativní expozice v prostorách, v nichž národní umělec Josef Lada žil a pracoval. To vše probíhalo za vydatné podpory manželů Aleny Ladové a Jana Vrány, který byl též autorem a garantem expozice. Dne 18. 6. 1986 byl památník otevřen.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*