Zajímavé stavby

Pagody jsou krovem pro dětské hry

Zadáním města bylo navrhnout novostavbu školky se sportovním zaměřením. Její tělocvična jednou bude sloužit i veřejnosti, zatím byla postavena mateřská škola. Tvoří ji rozehraná kombinace pravoúhlé stavby s bílou fasádou a barevných pagod. Je zřejmé, že pro její autory byly nejdůležitější děti – jejich hry, pohyb, vidění, měřítko, vnímání světla a prostoru. Dětská živelnost a nepředvídatelnost, čistota a zvídavost.

„Na začátku naší práce jsme přemýšleli, v čem jsou děti jiné než dospělý člověk, co je pro ně důležité a co všechno tvoří dětství. Není to jen rodina nebo zážitky s kamarády. Jsou to i domy, které děti navštěvují a také instituce, které je vměstnávají do systému. A co vlastně potřebují pro svůj pohyb? Dohledali jsme spoustu příkladů netradičních či výjimečných školek a škol z celého světa. Některé z nich by byly v naší společnosti nepostavitelné, což o něčem vypovídá. Jsme svázáni tak přísnou a bohatou legislativou, že spíše omezuje, než aby umožňovala rozvoj společnosti,“ říká architekt David Kraus.

„Důležité je jistě i samotné téma školství, podle mého názoru jeden z nejdůležitějších výkonů státu. Stále se mluví o hrubém národním produktu, o růstu ekonomiky, ale skoro vůbec o výchově, o potenciálu, který v každém dítěti je. To vše formovalo náš přístup k zakázce. Měli jsme štěstí, zástupci města byli od počátku projektu odvážní a velkorysí. Než se návrh ustálil, mnohokrát jsme se setkali také s učitelkami a zástupci sportovních oddílů.“

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*