Zajímavé stavby

Novou školku zdobí sedm barev duhy

Novostavba nedaleko soutoku Jizery a Olešky sdružuje klasickou mateřskou školu a waldorfskou mateřskou školu. Zadáním tedy bylo vytvořit objekt s centralizovaným zázemím a kuchyní pro dvě nezávislé dvoutřídní školky s celkovou kapacitou 110 dětí. Třídy jsou rozmístěny po obvodu kruhu kolem dvou atrií. Barevné řešení fasád vychází z Ostwaldova chromatického kruhu a sedmi barev odkazujících k duze.

„Atria oddělují jednotlivé části dispozice, zároveň slouží jako komunikační centrum a prostor pro společné aktivity. Ze středu lze snadno získat přehled o dění ve školce nebo kolem ní. Základní rolí obslužných boxů je přirozené členění prostoru a rozlišení místností pro pobyt dětí. Vznikla tak dichotomie uzavřených servisních a otevřených obsluhovaných prostorů.

Obě školky jsou dispozičně identické, ale v jiných materiálech a barevnosti. Ve waldorfské části jsou podlahy, nábytek i stěny ze dřeva, místnosti běžné mateřské školy jsou umístěné mezi barevné boxy. Úložné prostory a prvky jsou řešeny vestavným nábytkem, s ohledem na bezpečnost dětí bez jakýchkoliv výstupků,“ uvádí autor projektu Marek Topič a dodává: „Orientační systém navrhli studenti UMPRUM, vychází z obrysů tvarů obrázků, které kreslily děti mateřské školky.“

Interiéry prosvětluje celoobvodová prosklená fasáda, kterou doplňují dva velké světlíky a 41 světlovodů. Vnější stěny jsou obloženy fasádními deskami HPL v sedmi základních barvách duhy. Každý ze servisních boxů je obložen panely v jedné barvě

Budova splňuje parametry energeticky pasivního standardu a udržitelnosti. Zdrojem tepla pro vytápění je tepelné čerpadlo vzduch/voda a plynový kondenzační kotel (poměr pokrytí TČ 75 %, plynový kotel 25 %). Řízené větrání zabezpečují dvě centrální vzduchotechnické jednotky s rekuperací tepla. Nežádoucí tepelné zisky v létě redukují rolety. Objekt je tepelně stabilizován systémem stropního chlazení a topení.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*