Zajímavé stavby

Nová škola jako bezpečný přístav

V architektonické soutěži na novou budovu Základní školy ve Staré Boleslavi zvítězil ateliér CHYBIK + KRISTOF. Stavba se otevře výhledům na baziliku Nanebevzetí Panny Marie a baziliku svatého Václava, výukové prostory tak budou propojeny s odkazem na místo, v němž se nachází.

Školní areál vznikne ve východní části města, kde se stane centrem vzdělávání, kultury a sportu. Nízkopodlažní budova bude z části veřejně přístupná, ale zároveň školu odděluje od veřejného prostoru a zajistí tak bezpečné prostředí. Lineární nízkopodlažní strukturu budovy architekti doplnili vertikálními zelenými atrii. Vnitřní prostor kombinuje vzdělávací, sportovní a kulturní prvky bez jasných hranic.

Kompaktní hmotu školy tvoří tři nadzemní podlaží, propojený soubor vzdělávacích a sportovních funkcí doplní jídelna s kuchyní. Aula poskytne akusticky komfortní prostor. Přístupná bude samostatným vchodem a nabídne možnost pro konání schůzí, divadelních představení nebo koncertů.

Uzavřená zahrada se skládá z centrálního dvora s výškově rozdělenými terasami, které slouží jako venkovní třídy a auditorium. Součástí hlavní pobytové zahrady bude travnatá plocha vyhrazená pro pořádání různých akcí. Vedle dětského hřiště prostor poskytne sportovní zázemí v podobě atletického oválu, tribuny a workoutového hřiště. Za tribunou budou pěstební plochy a sad.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*