Zajímavé stavby

Konverze domu nábytku na budovu Českého rozhlasu Olomouc

Pro sídlo Českého rozhlasu v Olomouci byla nedávno obnovena skomírající historická budova v centru města. Dům byl před více než sto lety postaven více než velkoryse, má krásné centrální atrium s horním osvětlením. Původní konstrukce střešního světlíku neumožňovala zasklení trojsklem, proto architekti z Atelieru 38 navrhli novou, stejně lehkou a subtilní.

Obchodní dům s nábytkem, který byl postaven v Olomouci roku 1911 podle projektu Christopha Glasera, patří mezi první realizace s monolitickým železobetonovým skeletem v tehdejším Rakousko-Uhersku. Konstrukčně, provozně a prostorově progresivní stavba s prosklenou secesní fasádou vznikla na úzké a hluboké gotické parcele. Fasáda byla na konci druhé světové války poškozena a poté obnovena v duchu pozdního funkcionalismu. Prostor atria s prodejními ochozy a s horním osvětlením však zůstal zachován.

Dům sloužil svému účelu až do 90. let minulého století, poté se jako prodejna využívalo jen přízemí. Na zasklívací ocelovou konstrukci ve třetím podlaží byla z tepelněizolačních důvodů položena minerální vlna, takže horní osvětlení na nějaký čas ztratilo svůj význam. Zakoupením budovy bývalého obchodního domu Českým rozhlasem a jeho přestavbou získal objekt novou důstojnou funkci. A místo v historickém jádru Olomouce získalo novou energii.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*