Zajímavé stavby

Auta se skryla pod zelenou střechou

Nový parkovací dům od ateliéru Qarta architekti byl dokončen letos v létě v Praze 13. Stojí u Rozvadovské spojky a v blízkosti stanice metra Nové Butovice, usnadní tak život motoristům z dané lokality a všem, kdo do hlavního města dojíždějí ve směru od Plzně. Budoval jej tým Ing. Josefa Holady ze společnosti Metrostav DIZ s.r.o.

Parkovací dům byl postaven na místě parkoviště dodavatelským sdružením firem Trigema Building a.s. a Metrostav DIZ s.r.o. Ve třech nadzemních a třech podzemních patrech je 379 parkovacích míst, 182 z nich patří rezidentům, zbytek slouží pro P+R. Čtyři stání jsou určena pro nabíjení elektromobilů, kromě toho je tu také 20 cyklostojanů.

Provozy jsou odděleny, rezidentská stání se nacházejí v podzemních podlažích, P+R v nadzemních. Přestože má parkovací dům velmi slušnou kapacitu, působí jako překvapivě drobná stavba s fasádou z hliníkových lamel. Pocit lehkosti podporují snížená čela železobetonových stropních desek, subtilní zaoblené pilíře i obě předsazená levitující schodiště. Bezpečnostní výplně z nerezových sítí jsou na hranici viditelnosti, rizalit s výtahy je pro snadnou orientaci jasně oddělen. Střecha s extenzivní zelení je vstřícná k výhledům z okolních domů. Překvapením je materiálová čistota industriálního interiéru s podlahami, poprvé v Praze v barvách nového grafického manuálu hlavního města a s autorsky originálním černobílým zvýrazněním hran pilířů. Parkovací dům se tak stal designově výrazným dílem v minimalistickém střihu, vzorem spolupráce ve veřejné správě i klíčem k vytvoření nové kvality městské části.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*