Tip redakce

Vltavské filharmonie bude v Praze stavbou století

Dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG), které navrhlo budoucí podobu nové pražské koncertní budovy, si do role generálního projektanta a lokálního architekta vybralo společnost AFRY CZ. Vltavská filharmonie bude fungovat jako národní kulturní centrum nejen pro fanoušky klasické hudby, ale i širokou veřejnost.

Předmětem Soutěže bylo zpracování architektonického návrhu pro účely budoucí výstavby koncertního sálu v rámci soudobého hudebního centra, které by splňovalo světové standardy (akustické, kapacitní, dispoziční, technické, architektonické a urbanistické) a zároveň potvrzovalo pověst Prahy, která je kulturní metropolí a symbol české hudební tradice. Budova Vltavské filharmonie v Praze by měla mimo jiné mít celkem tři sály: hlavní – koncertní pro zhruba 1800 diváků, malý sál pro komorní hudbu s kapacitou asi 700 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 500 míst.

Příprava projektové dokumentace vyjde zhruba na miliardu korun, samotná stavba má stát 9,4 miliardy korun. Je ale pravděpodobné, že se tento rok starý odhad ještě zvýší, až bude studie hotová. Stavba má začít v roce 2027, dokončena má být o čtyři roky později.

Podle oficiálního harmonogramu by se měla nová filharmonie otevírat zhruba v roce 2032. „Jsme teď ve fázi, kdy ukončujeme soutěž a potřebujeme zadat architektonickou studii a projektové práce. Kolem roku 2025 může začít výběrové řízení a potom realizace,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Novou koncertní síň za minimálně deset miliard korun neufinancuje hlavní město samo, potřebuje k tomu státní příspěvek a možná i soukromé investory. Je zřejmé, že v kontextu úsporných balíčků může dojít ve finále i k odložení začátku stavby.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*