Tip redakce

ORGANICA: svébytný solitér plný zeleně a křivek

Elegantní organické křivky nové administrativní budovy ORGANICA, za kterou stojí developerská společnost CONTERA, se linou poněkud drsným ostravským urbanismem. Půdorys této stavby z pera Schindler Seko architekti připomíná čtyřlistou vrtuli a odkazuje tak na historii regionu. Fasáda působí dojmem ozubeného kolečka, které jako by vypadlo z těžebních věží a prorůstá zelení.

Šest podlaží administrativní budovy ORGANICA nabízí prvotřídní kancelářské prostory v kombinaci s retailem, kantýnou, fitness a kavárnou a možnost parkování v podzemí. Celou budovou se proplétá zeleň v mnoha formách – ať už ve formě pokojových rostlin či zelených stěn v interiéru, zelených fasád, střechy nebo v rámci zeleného atria uprostřed budovy. Velkorysé prosklené plochy nabízejí neustálý kontakt interiéru s exteriérem a množství přirozeného denního světla v průběhu celého dne.

ORGANICA vznikla v urbanisticky poněkud rozvolněném prostoru, což architektům umožnilo navrhnout svébytný solitér. Mezi budovou ORGANICA a pěší zónou vedoucí z náměstí Biskupa Bruna vznikl příjemný park. Ze západní strany budovy vede hlavní komunikace, proto se architekti rozhodli tuto fasádu zasvětit technickému vybavení budovy.

„Ve volných nárožích se budova vypíná zatím co ve středních částech pozemku stahuje dovnitř, tak aby mezi budovami vznikl příjemný prostor-park, výhled z kanceláří do zeleně,“ přibližuje přístup architekt Jan Schindler. Kruhové atrium uvnitř budovy slouží jako hlavní křižovatka. Příchozího budova podvědomě vtáhne do svých útrob a nabídne mu jedinečnou atmosféru atria plného zeleně a světla. Dovnitř budovy se pak dostane skrz dvě recepce, přičemž neztrácí kontakt s exteriérem. Typické patro má velké výtahové lobby, které z obou stran ústí na fasádu, je prosklené a dostává se do něj velké množství denního světla.

Prostorem interiéru běží dva hlavní koridory, které se v nejužších místech budovy sbíhají v jeden. „V těchto místech dochází k jedinečnému okamžiku, kdy je kancelářská plocha prosvětlena denním světlem z obou stran,“ dodává architekt Ludvík Seko. Skleněné příčky umožňují průhledy několika místnostmi a celý prostor působí vzdušnějším a odlehčenějším dojmem. V interiéru architekti z ateliéru Schindler Seko použili prvky pohledového betonu s odhalenými technologiemi, které v některých místech doplnili lamelami pro zjemnění pohledu do podhledu.

„Chodbový koridor má pevný podhled vytvářející v interiéru jemnou křivku a jakési levitující plato po krajích olemované světelnou linkou,“ popisuje architektka Ladislava Hadačová. Světlý interiér je doplněný prvky dřeva a velkým množstvím atypického nábytku, který pocitově odděluje jednotlivé prostory.

Ustupující šesté podlaží s obytnou terasou nabízí jedinečné výhledy na Lysou horu, Vítkovické železárny a panorama Ostravy. Na industriální vzhled přilehlého okolí reaguje i technologická terasa, na které jsou umístěna „střeva budovy“ vzduchotechnické jednotky, DA, větrání, fotovoltaické panely a v neposlední řadě hmyzí hotel.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

INFORMACE O STAVBĚ

Autoři návrhu                                                 SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI

Ing. arch. Jan Schindler

Ing. arch. Ludvík Seko

Ing. arch. Ladislava Hadačová)

Zastavěná plocha podzemní části                  7 366 m2

Zastavěná plocha nadzemní části                  4 661 m2

HPP podzemní části                                       14 612 m2

HPP nadzemní části                                       26 327 m2

Obestavěný prostor podzemní části              61 308 m3

Obestavěný prostor nadzemní části              124 024 m3

Užitná plocha nadzemní části                        25 545 m2

Počet osob                                                     3 095 osob

Počet parkovacích stání celkem                    317 p. s.

  • Exteriér                                              5 p. s.
  • 1 PP                                                    149 p. s.
  • 2 PP                                                    163 p. s.

Funkční jednotky:

2. PP – Parkoviště a technické zázemí

1. PP – Parkoviště a technické zázemí

1. NP

  • gastro provoz
  • kavárna
  • 5ks komerční nájemní jednotka
  • auditorium

2. NP až 6. NP – OPEN SPACE rozdělený na dvě části

  • v budoucnu možnost rozdělení až do 12 kancelářských jednotek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*