Tip redakce

Geometrii stavby doplňují oblé tvary

Administrativní budova Roztyly Plaza je významným krokem v proměně okolí stanice metra na skutečnou městskou strukturu v sousedství přírodního parku. Jde o podobně významný krok, jakým bylo vybudování prvního objektu BB Centra před 25 lety. Objem novostavby v kombinaci mírně oblých, rovných a šikmých tvarů má kompaktní formu, která má mimo jiné příznivý význam pro energetickou náročnost budovy.

„Budova se nachází u stanice metra a zároveň také u lesa, proto jsme ji od začátku koncipovali s ohledem na tento kontext. Má svébytnou architektonickou formu s ortogonálním i organickým tvarováním – rovné tvary se lépe integrují do tvaru pozemku a dopravního skeletu a nabízejí vyšší procento kancelářských ploch s vysokým stupněm využitelnosti, oblé tvary v nárožních partiích zase dokážou vyjádřit solitérnost a výlučnost stavby a doplňují celkovou geometrii. Nepřevládají ale natolik, aby měl celkový koncept fluidní formu. Jasně nastavené přímé části a rovné hrany mají velký význam pro celkové vnímání budovy a její nadčasovost. V rámci tohoto principu je možné dobře artikulovat archetypální prvky domu jako například vstup nebo loubí. Každému je tak na první pohled jasné, kde se do budovy vchází a kde je naopak možné čekat vjezd do parkingu nebo zásobování,“ uvádí architekt Jan Aulík.

Objem novostavby v kombinaci mírně oblých, rovných a šikmých tvarů se tak zapojuje do přírodního rámce a současně má městskou kompaktní formu s parterem, kde budou obchody, služby a restaurace sloužící i cestujícím při přestupech na autobusy. Řešení parteru navíc zvyšuje komfort a bezpečí při používání MHD i pro širší okolí stavby. Autobusové zastávky jsou rozmístěné po obvodu bezpečně osvětlené budovy, budou tu také plochy na sezení, možnosti úkrytu před deštěm, vodní prvek i zeleň.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*