Technologie

Zavěšená lávka vede přes kolejiště a řeku

Se stavbou nové lávky v Ostravě se začalo na jaře loňského roku, dokončena byla letos v květnu. Propojuje centrum města s národní kulturní památkou Dolní oblast Vítkovice, zároveň je pokračováním cyklostezky na pravém břehu řeky Ostravice. Území, přes které lávka vede, je charakteristické svojí industriální minulostí. Pro zavěšenou lávku o dvou polích zvolil architekt Josef Pleskot originální proměnnou niveletu a nasměroval ji na vysokou pec č. 4.

„Po přeměně plynojemu na multifunkční halu Gong a nástavbě na vysoké peci Bolt Tower jsme měli příležitost spolupracovat s architektem Pleskotem na další dominantě v Dolní oblasti Vítkovic. Dvě samostatná pole lávky se zajímavou proměnnou niveletou přemosťují vlečkové kolejiště a řeku Ostravici. Střední vetknutý pylon o výšce 28 metrů sestávající ze čtyř nárožníků má z bočního pohledu tvar písmene A. Z čelního pohledu je pylon vyztužen až ve vyšší polovině průhledným rombickým ztužidlem, při pohybu po lávce se tak otvírají nerušené výhledy na vysokou pec, z mostovky i z dronu“ uvádí Ing. Vladimír Janata, CSc., senior projektant ocelových konstrukcí ve společnosti EXCON.

„Soustava obou lávek vytváří jeden celek, v daném krajinném kontextu působí zcela samozřejmě. Nepostrádá určitou velkorysost, která postindustriální krajině Ostravy sluší. Lidem nabízí alternativu rychlého cyklistického spojení, ale také krásnou procházkovou trasu plnou překvapivých zážitků. Mám ještě tajné přání, kdyby se podařilo, aby lávka byla pojmenována po Janu Balabánovi, spisovateli, který dalece přesáhl hranice regionu a významně přispěl do pokladnice české literatury,“ dodává Josef Pleskot.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

   

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*