Technologie

Vyvíjí se unikátní nízkoemisní krbová vložka

Ještě ekologičtější vytápění dřevem s téměř nulovými emisemi uhlíku a prachu. To je cílem společnosti Hoxter, která ve spolupráci s Výzkumným energetickým centrem při VŠB – TUO vyvíjí nízkoemisní krbovou vložku. Emise prachových částic jsou u ní oproti současným prémiovým krbům o třetinu nižší, v průměru dosáhly hodnoty 20 miligramů na metr krychlový. V případě uhlíku pak pokles činí necelých 30 procent ve srovnání se současnou špičkou v oboru. Hoxter aktuálně tento prototyp krbové vložky dále vylepšuje, s hodnotami prachu a uhlíku se chce dostat ještě níže. Na trh chce nízkoemisní vložku uvést v horizontu 2 let.

Dlouhodobý tlak na snižování emisí CO a prachu se nevyhýbá ani segmentu vytápění budov dřevem. Výrobce to vede k vývoji nových technologií, výjimkou v tomto směru není ani společnost Hoxter. Ačkoliv její krby a kamna splňují platné emisní limity ekodesignu s velkou rezervou, vytkla si již před několika lety cíl podívat se až na samé hranice a limity produkce emisí CO a prachu. Firma se proto rozhodla ve spolupráci s Výzkumným energetickým centrem při VŠB – TUO vyvinout nízkoemisní šetrnou krbovou vložku, která bude vynikat prakticky nulovými emisemi uhlíku a prachových částic. Při laboratorních měřeních přitom prototyp dosáhl extrémně nízkých hodnot.

„Naším cílem je učinit vytápění dřevem ještě ekologičtějším. Ačkoliv jsou požadavky na ekodesign u krbů a kamen dnes již poměrně přísné, snažíme se v tomto směru jít ještě dál. Legislativou dané maximum prachových částic se nám podařilo stlačit na čtvrtinu. Například v Německu se zároveň začíná řešit i zpřísňování legislativy právě s ohledem na množství prachových částic. V Česku v tomto směru proto chceme být průkopníky,“ uvedl zakladatel společnosti Hoxter Richard Dorazil.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*