Technologie

Využití metody BIM na projektu metra D

Stanice Pankrác – pohled do interiéru

Počátkem roku 2018 byly zahájeny projektové práce ve stupni PDPS (Dokumentace pro provedení stavby) na provozním úseku I. D1 trasy D pražského metra, jehož investorem je Dopravní podnik hl. m. Prahy.
Autorem návrhu trasy a zpracovatelem projektové dokumentace je Metroprojekt Praha a.s. Úsek ID1 v rozsahu Pankrác – Nové Dvory je základní fází výstavby trasy D s nezbytným napojením na stávající síť pražského metra ve stanici Pankrác C. Projekční práce byly počátkem roku 2018 zaměřeny na první dvě stanice (stanici Pankrác a stanici Olbrachtova) a na příslušný mezistaniční úsek. V následujícím roce 2019 byly započaty projektové práce na zbývajících třech stanicích včetně mezistaničních úseků – stanici Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory. Projektové práce na prvním provozním úseku I. D1 pokračují i v roce 2020.

Informační model

Při tvorbě projektové dokumentace byla využita metoda BIM – k tvorbě plnohodnotného informačního 3D modelu stavby, jednotlivých profesních částí a následného generování 2D dokumentace a dalších dat přímo z těchto modelů. Jako výchozí projekční platforma byly zvoleny projekční nástroje Autodesk – primárně Autodesk Revit, AutoCad, Civil 3D, Navisworks a Dynamo. Zároveň bylo naprogramováno několik interních firemních pomůcek, které usnadňují práci s informacemi, jež jsou v modelech obsaženy.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*