Technologie

Tmavé střešní tašky získávají na popularitě. Přehřívání v podkroví se nemusíte bát

Zdroj: Wienerberger

Tmavé střechy jsou v poslední době stále populárnější volbou pro rodinné domy. Nicméně, s tímto trendem přicházejí také obavy z přehřívání v podkroví, které jsou spojeny s určitými mýty. Odborníci za značku střešních krytin Tondach jsou ale o jeden krok napřed a už v roce 2016 provedli sérii testů, které měly za cíl vyvrátit tyto mýty a poskytnout objektivní data a rady pro investory. Z naměřených výsledků vyplynulo, že maximální rozdíl mezi nejsvětlejším odstínem a černou barvou střešní tašky je 3,2 °C. U dalších barevných variant se pohybuje rozdíl teplot mezi 1 °C po naměřené maximum. 

„Testování teplotního chování střešní krytiny s různými barvami povrchových úprav probíhalo na modelech sedlových střech i střeše skutečné. Díky naměřeným výsledkům můžeme za Tondach konstatovat, že barva tašky má na teplotu v podkroví jen nepatrný vliv. Tmavé barvy sice skutečně absorbují více tepla do samotné tašky, ale díky správné konstrukci střechy (větrací mezera a tepelná izolace) se toto teplo nepřenáší dál do obytné části podkroví. I ve velkém letním horku jsme během jednoho týdne v interiéru naměřili rozdíl maximálně 1 °C! Pokud je tedy při stavbě kladen důraz na funkční vlastnosti a správné odvětrání, barva tašek nemá na přehřívání obytných prostor vliv,” komentuje výsledky měření produktový manažer značky Tondach Hynek Stančík.

Nejen kvůli prevenci přehřívání podkroví, ale i obecně správné funkci střechy je nezbytné zajistit dostatečné odvětrání (rozměry větrací mezery, dostatečný počet větracích tašek, případně větrací pásy hřebene). Testy prokázaly, že správně provedená provětrávaná vzduchová mezera odvádí více než 80 % případného tepla z povrchu tašek. 

Kromě odvětrání je také nutné zabezpečit zaizolování podkroví, což ostatně ukládá i platná norma (ČSN 731901-2 Navrhování střech – Část 2: Střechy se skládanou krytinou a další související normy) a Pravidla pro navrhování a provádění střech Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Dobře provedená izolace pomáhá regulovat tepelné zisky a ztráty, což je klíčové pro zabránění přehřívání či úniku tepla v zimních měsících. 

„Pro správně navrženou střechu s větranou mezerou a dostatečnou tloušťkou tepelné izolace dle normy může být zvolena jakákoliv barva střešní krytiny bez rizika přehřívání interiéru. Při výběru střechy můžete tedy bez obav vybrat model, povrchovou úpravu a barvu, které odpovídají vašim estetickým preferencím, a zajistí tak vaší střeše unikátní vzhled, který vám bude sloužit po dlouhá léta,” dodává obchodní ředitel divize střechy společnosti Wienerberger Robert Krestýn. 

Produktový tip:

Střešní taška Planoton 11


Pálená taška Planoton 11 (dříve Figaro 11) je ideální volbou pro investory, kteří chtějí střechu v souladu se současnými architektonickými trendy a zároveň kvalitní produkt s funkčními vlastnostmi. Promyšlený systém dvojitého drážkování zabezpečuje rychlý odvod vody a pomáhá chránit budovu před vlhkostí a prachem. Extrémní odolnost materiálu zajišťuje bezpečnou ochranu podstřeší před povětrnostními vlivy a náročná technologie vypalování při teplotách nad 1000 °C garantuje dlouhou životnost a bezkonkurenční barevnou stálost.

Planoton 11 engoba grafen

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*