Technologie

S autokamerou je na stavbě bezpečněji

V první polovině letošního roku šetřila Policie ČR přes 44 tisíc dopravních nehod s celkovou škodou přesahující 3,5 miliard korun. A to se bavíme jen o nehodách, ke kterým byli přivoláni policisté. Různých „ťukanců“ na parkovištích, ke kterým majitelé poškozených aut policii nevolali, protože viník nehody ujel a stejně by se jej nepodařilo najít, budou nejméně další desítky tisíc. Už jen tato čísla jsou více než dostatečným důvodem, proč si do auta pořídit palubní kameru.

ČERNÁ SKŘÍŇKA NA PALUBĚ

Když dojde k autonehodě, bohužel zdaleka nezáleží jen na tom, jak dobrý jste řidič a jak bezpečný máte vůz. Závažné nehody, jako je třeba známá hromadná havárie čtyř desítek vozidel na dálnici D5 v roce 2022, ukazují, jak důležité je mít možnost předložit policii a následně i pojišťovně vlastní verzi celé události – nejlépe podloženou tak věrohodným důkazem, jako je videozáznam z palubní kamery. Praxe ukazuje, že jak policisté, tak i pojišťovny videozáznamy z palubních kamer, poskytnuté účastníky nehody, skutečně přezkoumávají a ve sporných situacích je využívají k určení viníků nehod. Některé pojišťovny také umožňují odeslání záznamu z kamery při vyplňování hlášení o škodách do formulářů na internetových stránkách. A existují dokonce případy, kdy se pomocí záznamu z autokamery podařilo policii objasnit trestné činy, vůbec nesouvisející s provozem na silnicích. Palubní kamera v takových případech vystupuje v roli „očitého svědka“.  

Ale ne všechny modely autokamer, které jsou dnes na trhu, jsou schopné poskytnout řidičům skutečně kvalitní a záznamy, které obstojí třeba i u soudu. „Kromě vysokého rozlišení záznamu, na kterém budou dobře čitelné registrační značky ostatních vozů, je důležitý také dostatečně široký záběr objektivu kamery, který poskytne kompletní přehled o situaci před vozidlem, stejně jako kvalitní optika, která spolehlivě odstíní různé odlesky a poradí si i s ostrými přechody světla a tmy, stejně jako s oslněním reflektory a slunečními paprsky,“ vysvětluje Laszlo Szalontai, obchodní ředitel pro střední a východní Evropu společnosti Nextbase, která je jedním z největších výrobců autokamer na světě.

„Kvalitní záznam z našich palubních kamer může doplnit skládačku důkazů při vyšetřování nehod o podrobné informace o počasí, viditelnosti nebo stavu vozovky v době nehody. I proto je nutné mít kamerou s co nejvyšším rozlišením a nejlepší optikou. Důležité je také zaznamenávání informací o aktuální poloze a rychlosti vozidla přímo do videozáznamu,“ doplňuje Laszlo Szalontai.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*