Technologie

Protisněhová opatření na střechu

Stavba domu a pokládka střechy většinou probíhá v teplejších měsících, s příchodem podzimu a zimy je ale nutné mluvit i o vlivu sněhu na střechu. Zásadní je také bezpečnost v okolí domu. Nejen v horských oblastech je žádoucí zaměřit se na protisněhová opatření už při navrhování projektu. Zabránit padajícímu sněhu ze střechy lze sněhovými háky nebo mřížemi. Tondach navíc nabízí doplňky pro všechny druhy krytiny, u vybraných typů i sněhové tašky. Při výběru střešních tašek to tedy není pro investora nijak limitující.

Zadržet sníh na ploše střechy, zabránit sesuvům a zajistit tak bezpečnost v okolí domu je důležité především v horských oblastech, nicméně není radno ho podceňovat ani v nížinách či ve městech. Nejedná se navíc o nic výrazně složitého. Do střešního systému se dají zahrnout sněhové tašky, háky nebo mříže. Je ale nutné při montáži dodržet všechny bezpečnostní předpisy, použít správné typy prvků a vhodně je rozložit. Tyto aspekty jsou u každé stavby naprosto individuální – záleží především na sklonu krytiny, výšce budovy a na sněhové oblasti.

„Před rozmístěním zábran myslete především na statické posouzení. Zda totiž střecha zvládne udržet nahromaděný sníh, je klíčové, a to hlavně, pokud rekonstruujete, neboť starší krovy mohou mít odlišnou nosnost než ty nové. V České republice pak definujeme 8 oblastí podléhajících různým sněhovým zatížením, podle kterých statici určí, zda bude umístění zábran na danou krytinu problematické, či nikoliv. To určují ve vztahu ke konstrukci a stavu krovu. Pokud žádné překážky shledány nebudou, můžete přistoupit k volbě příslušného systému. Zde hraje roli takzvaná mapa sněhových oblastí, která je součástí normy ČSN EN 1991-1-3,“ říká Rudolf Prus, technik pro střešní tašky značky Tondach.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*