Technologie

Pro úsporu energií je kvalita oken klíčová

Dlouhodobým trendem ve stavebnictví je minimalizace energetických ztrát a spolu s tím i nákladů na provoz staveb. Klíčovou roli v tomto ohledu hrají okna. U nich je ovšem významným faktorem kvalita jejich zpracování.

Okna se jakožto nedílná součást obálky budovy významně podílí na izolaci stavby, a tedy i snížení energetických ztrát. Zároveň ale patří z pohledu úniku tepla k nejproblematičtějším místům. V rámci rekonstrukce staršího objektu tedy hraje výměna nevyhovujících oken zásadní roli. „Podle našich zjištění unikne obvodovými zdmi až 30 procent tepla, zatímco okny to může být až 50 procent. V rámci rekonstrukce starého domu lze výměnou oken dosáhnout úspory tepla až 40 procent v závislosti na původním stavu těch stávajících a zvycích domácnosti,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč.

Nevyhovující ovšem z dnešního pohledu nemusí být jen vyloženě stará okna, roste zájem o výměnu oken pořízených třeba teprve před 10-15 lety. „Mnoho majitelů uvěřilo, že všechna okna jsou v podstatě stejná a zvolilo levnější nabídku. Takové výrobky ale už dnes často nejdou seřídit a jejich vlastnosti nesplňují svoje papírové předpoklady, takže okna již nevyhovují,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA. Špičkový prvek přitom dokáže sloužit klidně i dvakrát déle a více v závislosti na materiálu.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*