Technologie

Okna na trhu pod drobnohledem (1. část)

Rezavé vnitřní výztuhy, kombinace různých plastů tříd A, B, C, přítomnost těžkých kovů jako kadmia či olova, a dokonce i zcela neseřízené okno, kterým by protekl první silný déšť. Takové poznatky a spoustu dalších získal ojedinělý test oken na českém trhu, který realizoval nezávislý Institut zdravého bydlení.

Nejlevnější plast

Nejběžnějšími a na českém trhu nejrozšířenějšími okny jsou okna plastová v bílé barvě, která jsou v ČR oproti výrobkům ze dřeva či hliníku bezkonkurenčně nejlevnější. Testováno bylo osm na českém trhu běžně dostupných a na první pohled pro laika nerozeznatelných oken o stejné velikosti.

„Pod drobnohledem odborníků z ČVUT, VŠCHT a zkušebny TZÚS a IKATES jsme prověřili a v podstatě doslova rozpitvali každé okno a jeho součásti tak, abychom je mohli porovnat jak s prohlášením výrobců, tak s vlastnostmi CE štítku. Bohužel u mnohých jsme zjistili vážné nedostatky, až rozpory s deklarovanými vlastnostmi,“ tak popisuje úvodem samotné testování Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB). Najít na oknech nedostatky opravdu nebyl problém.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*