Technologie

Nová modrozelená čtvrť v Praze s recyklací vody

V Praze vzniká na brownfieldu v Modřanech první modrozelená čtvrť s mimořádně hospodárným bydlením v evropském kontextu. Developer Skanska buduje nový typ bydlení s důrazem na modrozelenou infrastrukturu, recyklaci šedé vody, vlastní solární panely, zelené střechy a celé spektrum dalších technologií. 

Přibližně 800 nových bytů bude připraveno podle kritérií enviromentální certifikace BREEAM.

Využitím šedé vody je možné dosáhnout až 31 % úspor spotřeby pitné vody oproti konvenční metodě bez této technologie. Další snížení spotřeby pitné vody o cca 14 % je díky úsporným koupelnovým armaturám. 

Developer myslel i na hospodárné nakládání s dešťovou vodou. Ta bude využita v koloběhu péče o zeleň systémem vsakování, akumulací do 19 nádrží na dešťovou vodu a následnou zálivkou komunitních záhonů i předzahrádky. Vodní prvky budou umístěny i na náměstí. Dešťová voda je přivedena také přímo k zeleni, využita pro mlžidla a nízké střiky.

Projekční tým MEA navrhl ve spolupráci s techniky Skanska systém zachycení úkapové vody z podzemních garáží do povrchových žlabů MEA PG EVO z kompozitního materiálu, jejichž stavební výška je pouhých 30 mm. Voda je svedena do vysychacích jímek zakrytých kompozitními pororošty výšky 38 mm.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*