Technologie

Fasádu domu v Bratislavě zdobí a izoluje Multipor

Bezkonkurenční lokalita, skvělé řešení bytů i kvalita provedení a materiálů předurčují projekt Rezidencia Kesselbauer pro trvalé bydlení. Realizátor fasády, společnost Propaint, na historickou část měšťanského domu použila tepelně izolační desky Multipor.

Na Náměstí 1. mája vyrostl osmipodlažní dům se 115 byty a apartmány různých výměr a dispozic. Část uliční fasády tvoří replika historického domu, kde sídlila legendární městská pekárna. Developer projektu se proto rozhodl navázat na tradici pekárny nejen názvem, ale také částečným zachováním architektury.

DVA OBJEKTY TVOŘÍ HARMONICKÝ CELEK

Výsledná podoba repliky starého domu vznikla pod dohledem památkového úřadu a odráží jeho původ v nejvyšší možné míře – zachován byl nejen architektonický styl, ale také barevné řešení. Zbývající část fasády má současnou podobu vytvořenou tak, aby korespondovala s blízkými moderními budovami. Přestože z ulice projekt působí jako dva objekty, které kromě sousedství zdánlivě nemají nic společného a liší se architekturou i výškou, uvnitř vytvářejí harmonický celek s půdorysem ve tvaru písmene U.

ŘEŠENÍ FASÁD

„Jako dodavatel fasád jsme byli osloveni už v roce 2020, kdy se projekt připravoval. Před samotnou stavbou jsme s investorem hledali možnosti realizace historické fasády se šambránami. Museli jsme přihlédnout k mnoha aspektům, které bylo třeba dodržet: tepelněizolační vlastnosti, pevnost celé skladby fasády a v neposlední řadě i požární odolnost obvodového pláště. Už jsme měli pozitivní zkušenost s realizací interiérového zateplení na projektu Jurkovičovej Teplárny, která je národní památkou, takže možnost použití Multiporu pro nás byla zajímavá,“ uvádí Karol Baláž, jednatel společnosti ProPaint.

Minerální desky Multipor jsou nehořlavé a mají výjimečné tepelně izolační vlastnosti. Jejich tvarová stálost, vynikající paropropustnost a jednoduchá aplikace nacházejí uplatnění všude tam, kde si běžné tepelné izolanty neporadí s požadovanými konstrukčními parametry. Tak tomu bylo i u Kesselbaurovy pekárny. Karol Baláž to potvrzuje: „Po rozsáhlém vzorkování fasády, kde jsme s našimi štukatéry hledali co nejvhodnější materiál, vyšel Multipor jako správná volba. A protože výsledné vzorky akceptoval i památkový úřad, byl investor spokojen a přístupný tomuto řešení. Po realizaci obvodového pláště nastala na stavbě přestávka, ale v té době naši štukatéři pracovali s deskami Multipor a vytvářeli vystupující šambrány, které se později na fasádu kotvily. V dalších krocích se pak nanášely omítka a fasádní nátěry. Pro nás jako realizační firmu je právě tato fasáda jedna z nejkrásnějších, zároveň však i nejkomplikovanější, co se týče technického provedení a nároků na zručnost řemeslníků. Jsme na ni proto patřičně hrdí.“

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*