Technologie

Dva bytové domy pro novou čtvrť

Projekt Hagibor přiléhá k Vinohradské třídě a Počernické ulici, přesto si zachovává soukromí. Kromě rezidenční výstavby zahrnuje také kancelářské a obchodní prostory, ve výsledku zde vznikne nová pražská čtvrť o rozloze více než 60 000 m2. Soubor staveb se nachází v dosud nezastavěném území na pomezí různých typů urbanistických struktur. Autoři rezidenční části projektu ze studia Ian Bryan Architects se mimo jiné soustředili na co nejlepší řešení vnitrobloků a veřejného prostoru. Bytové domy Alfa a Beta už byly dokončeny, oba svým charakterem korespondují s okolím.

„U takto rozsáhlých bytových komplexů je vždy pro autory výzvou dosažení pocitu lidského měřítka a individuality. Opakování podobných bytů jsme tu chtěli proměnit v přednost – každý z domů má odlišný architektonický výraz, přitom spolu komunikují. Objekt Alfa jsme překřtili na ježka, organicky vyrůstá na bázi kubických bloků bytových jednotek s terasami. Dům Beta se stal jeho protipólem – je jednoduchý, horizontální, s předsazenou linií balkonů,“ uvádí architekt Ian Bryan. Spoluautor a partner kanceláře Eduard Trembulák dodává: „Zásadní pro nás bylo navrhnout jasně čitelné veřejné a soukromé prostory. V polouzavřeném vnitrobloku jsme společně s krajinářským architektem Michellem Desvignem vytvořili koncept tzv. mikrolesa, který pomůže vytvořit příjemné mikroklima. Díky dvorům a parku vytvoří Alfa, Beta, a Gamma a Delta celek, ale zároveň to budou domy ve městě, každý s vlastním charakterem. Jejich půdorysně nepravidelné tvary do sebe zapadají. Urbanistická pozice hmot také vytvoří příjemné vstupní předpolí do rezidenční části.“

Dům Alfa má půdorys ve tvaru písmene L, jeho 11 podlaží propojují dvě vertikální komunikační jádra. Do 6. NP se patra opakují jako typická, poté začíná hmota stavby ustupovat a vytváří terasy. Její půdorysné rozměry jsou 46,2 × 35,0 m, výška atiky je 34 metrů od úrovně vstupního podlaží. Nižší Beta má sedm podlaží, v severním cípu je mírně zalomen. V jižní části jeho hmota od 5. NP ustupuje, aby opět dala prostor terasám. Ve své délce je dům rozdělen na dvě kratší části. Základní rozměry objektu jsou 73,9 ×x 25,9 m, výška atiky je 22 metrů, Alfa a Beta mají společné třípodlažní podzemní garáže, které z části vystupují nad terén. Architektonická struktura dvou odlišných domů tak vyrůstá ze společného základu.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*