Technologie

Dostatek denního světla ovlivňuje typ skla v oknech

Dostatek denního světla má v době, kdy stále více lidí pracuje z domova a tráví valnou většinu času v interiéru, významný vliv na lidské zdraví. Od interiérových designérů často slýcháme, že náš byt nejlépe prosvětlí bílé stěny či podlaha, mnohdy se ale zapomíná na práci se zdrojem denního světla – okny. Drahé energie a izolační vlastnosti skla totiž v poslední době doslova zastínily téma propustnosti světla. Michal Široký, odborník na zasklení ze společnosti Saint-Gobain, osvětluje, jaký vliv na ni může mít typ skla, který pro okna zvolíme.

Průměrný člověk tráví až 90 procent svého času v interiéru. Takový životní styl se však bohužel vylučuje s dostatkem přirozeného světla, bez něhož správně nefunguje náš metabolismus a jehož deficit má negativní vliv také na psychiku. Jak dostat do nového domu co největší množství světla, je tedy nejlepší řešit hned v zárodku, během projektování. „Primární roli tu samozřejmě hrají okna, u nichž propustnost světla je a vždy byla hlavním účelem. Čím větší prostor v konstrukci domu budou zabírat, tím bude interiér světlejší,“ vysvětluje Michal Široký. Dostatečně velká okna opatřená izolačními trojskly navíc mohou být přínosem i pro snížení energetické náročnosti budovy. „Okna představují i přirozené tepelné zisky, takže platí, že čím více jich máme, tím méně obvykle musíme v budově topit,“ dodává.

TŘI MOŽNOSTI VYLADĚNÍ

Orientace budovy, rozměry a tvar oken a zejména typ skla – tyto tři proměnné určují nejen celkovou energetickou bilanci budovy, ale logicky i úroveň jejího prosvětlení. „Jelikož nejvíce tepla proniká od jihu a jihozápadu, je zřejmé, že každá světová strana vyžaduje specifický přístup k výběru skla. Mít stejné sklo ve všech oknech tedy nemusí být dobrý nápad,“ upozorňuje odborník ze Saint-Gobain Glass.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*