Technologie

Digitalizace je šancí pro stavebnictví a koncepce BIM dostala nový náboj

Stavebnictví stojí na rozcestí. Digitalizace mění svět kolem nás, a pokud chce stavebnictví zabrzdit své zaostávání, musí se k tomuto trendu přidat. Metoda BIM přináší zásadní změnu nejen způsobu práce, ale především bezprecedentní zvýšení efektivity. A samozřejmě i atraktivity tohoto klíčového oboru našeho průmyslu. Této dynamiky je si dobře vědoma i vláda ČR, která se na konci roku 2022 rozhodla uložit Ministerstvu průmyslu a obchodu úkol do konce listopadu roku 2023 předložit aktualizaci Koncepce zavádění metody BIM do veřejné správy, původně přijaté již před pěti lety. Cílem je samozřejmě připravit takové podmínky, aby i veřejní zadavatelé byli schopni plně využívat výhod metody BIM bez obav u svých staveb co nejdříve.

V roce 2016 připravila konzultační agentura McKinsey přehled stupně digitalizovanosti jednotlivých sektorů průmyslu. A nikoho asi zvlášť nepřekvapí, že stavebnictví se v tomto přehledu umístilo až na předposledním místě. Za námi skončilo už jen zemědělství a lov. Jenže to bylo rok 2016 a všimli jste si, jak výrazně se proměnilo zemědělství? Neuvěřitelná míra automatizace tento obor poměrně zásadně proměnila. Lze asi, s poměrně velkou dávkou jistoty, tvrdit, že dnes by nejspíše už i zemědělství stavebnictví přeskočilo. Samozřejmě lze namítnout, proč by mělo stavebnictví vůbec digitalizovat Je to přece tradiční obor zvyklý takto fungovat už po staletí. Přece není důvod měnit něco, co funguje.

Jenže ono to není tak snadné. Ještě počátkem minulého století patřilo stavebnictví k leaderům inovací. Přinášelo nové postupy, táhlo kupředu vývoj průmyslu. Ale postupně by se tenhle pozitivní náboj vytrácel. Podle amerického analytika D. Glennona se reálná produktivita ve stavebnictví ve Spojených Státech zvýšila mezi roky 1940 a 2016 o pouhých 6 procent! Jen pro srovnání, například ve zpracovatelském průmyslu se ve stejném období zvýšila o 700 procent a v zemědělství dokonce o neuvěřitelných 1500 %. I když jde o americká data, evropská (a naše) se výrazně lišit nebudou.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se.

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*