Technologie

Čistý propan přináší ekologii i vyšší účinnost

Trh s tepelnými čerpadly prochází důležitou změnou. Na základě nařízení Evropské unie o fluorovaných skleníkových plynech (F-plyny) bude postupně ukončen prodej výrobků, které tyto látky používají jako chladivo. Náhradou budou přírodní látky – především čistý propan, označovaný jako R290. Komplexní řadu výrobků s tímto chladivem nyní představil po dvou letech intenzivního vývoje MasterTherm, tradiční český výrobce tepelných čerpadel. Nová čerpadla nabízí vyšší účinnost a přináší jeden unikát – propanové čerpadlo země-voda, které je na trhu ojedinělé. Pro majitele současných čerpadel se zároveň nic nemění. Servisní podpora bude poskytována v nezměněné podobě, o nedostatek starších chladiv mít obavy nemusí.

Ekologické chladivo R290 je čistý přírodní propan. Díky tomu se vyznačuje minimálním vlivem na životní prostředí: má velice nízký potenciál globálního oteplování, konkrétně vyjádřený hodnotou 3, přičemž tato hodnota u starších chladiv je ve stovkách či tisících. Propan zároveň nemá vliv na poškozování ozonové vrstvy.

Tím však výhody propanu nekončí. Díky vhodným vlastnostem pro přenos tepla se R290 stává pro tepelná čerpadla volbou, díky které mohou dosahovat vyšší účinnosti a vyšších výstupních teplot topné vody (až 75 °C). Výsledkem je, že tepelné čerpadlo se stane ještě ekologičtějším zdrojem tepla, který nejen že posouvá hranice možného ve vytápění a chlazení budov, ale také stanovuje nový směr pro celý průmysl.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*