Infoservis

Vítězem České ceny za architekturu se stala lávka v Litomyšli

Výsledky osmého ročníku České ceny za architekturu byly vyhlášeny loni v listopadu, hlavní cenu získali Lukáš Ehl, Tomáš Koumar s Ladislavem Dvořákem a Ladislavem Šaškem. Nová lávka v Litomyšli vznikla místo nadchodu z roku 1981, nabízí krásné výhledy na město. Její subtilní ocelovou konstrukci vynášejí pilíře z pohledového betonu a převýšený pylon výtahu, který autoři umístili v ose původního schodiště. V průhledu z náměstí tak vznikla dominanta štíhlé betonové věže.

Lávku formují dva identické hranoly: jedním procházíte, druhý má roli výtahové šachty. Díky ní je lávka bezbariérová, ale kdo chce, může jít po schodišti.

Spodní stavba je železobetonová: tvoří ji krajní opěra, mezilehlý pilíř a vysoká dutá podpěra, v níž je výtah. Založení krajní opěry 1 je plošné, využívá částečně stávající konstrukci. Podpěra 2 je založena hlubině na mikropilotách, podpěra 3 byla založena plošně.

„Statický systém svařované ocelové konstrukce tvoří spojitý nosník o dvou polích s převislými konci, nosný systém se skládá ze dvou Vierendelových nosníků spojených příčníky. Opakováním čtverce příčného řezu v podélném směru vznikl prostorový nosník, na spodním a horním povrchu opatřený plechovou ortotropní mostovkou a střechou. Prostorový modul 3,07 x 3,07 x 3,07 m se opakuje v konstrukcích podpěr. Dosažení přesnosti hran prutů a geometrie nosné konstrukce usnadnil konstrukční návrh, který využil jako jádro průřezu válcované profily doplněné navařenými plechy do čtvercového tvaru 220 x 220 mm,“ uvádí architekt Tomáš Koumar.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*