Infoservis

Urbanistický projekt roku 2024

Cena veřejnosti: Obytný soubor Zátiší, Praha-Lysolaje

Ocenění v soutěži Urbanistický projekt roku 2024 si odneslo celkem 10 projektů z 15 přihlášených urbanistických projektů z celé České republiky. Soutěž vypisuje tradičně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj, Asociací pro urbanismus a územní plánování ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Českým svazem stavebních inženýrů a s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury pro standardizaci a Národního centra stavebnictví 4.0.

Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s důležitostí územního plánování. Soutěž je vypsána na podporu realizace kvalitních územních i regulačních plánů, urbanistických studií i koncepčních řešení částí územních celků, měst, obcí i krajiny. Projekty ukazují velmi vysokou úroveň zpracování, velký rozsah, hloubku a široký záběr řešení jednotlivých lokalit. Soutěž tak odráží důležitost a význam kvalitního zpracování studií pro přípravu územních plánů, jejich změn i investičních záměrů.

V klání o křišťálovou cenu roku 2024 se utkaly urbanistické projekty z celkem 8 krajů. Hned 7 významných projektů je z Prahy, dva projekty nás zavedou do Karlovarského kraje, dále se seznámíme s projekty v kraji Libereckém, Jihočeském, Moravskoslezském, Plzeňském, Zlínském a kraji Vysočina.

Odborná porota Urbanistického projektu roku 2024 je složená tradičně ze zástupců vypisovatelů.  Předsedou poroty je doc. Ing. arch. Petr Durdík, z Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR, dále v porotě zasedali Ing. arch. Josef Morkus, Ph.D. a Ing. arch. Hana Máchová, MBA, za Ministerstvo pro místní rozvoj, Ing. arch. Jan Fibiger, CSc. a Ing. arch. Jiří Vasiluk, CSc. za Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství, Ing. Stanislav Endel, Ph.D., z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Ing. Adam Vokurka, Ph.D., za Český svaz stavebních inženýrů, Mgr. Alena Klimt, DiS., za Svaz měst a obcí a Ing. arch. Milan Košař, za Asociaci pro urbanismus a územní plánování. 

Výsledky soutěže byly vyhlášeny a představeny na slavnostním večeru, který se uskutečnil v Nadaci ABF 24. června 2024 a kterým provedla Soňa Porupková, moderátorka hlavního zpravodajství na CNN Prima NEWS. Uděleny byly nominace, titul, cena veřejnosti a také zvláštní ceny. Držitelé titulu získali unikátní křišťálové ocenění v designu Ronyho Plesla od sklárny Rückl.

Aktuálně jsou všechny projekty do konce září 2024 k vidění na výstavě v Galerii Nadace ABF, Václavské náměstí 31, Praha 1 a seznámit se s nimi bude moci veřejnost i na veletrhu FOR ARCH 2024. V průběhu roku je uvidíte i na ředě dalších akcích a místech po celé České republice.

OCENĚNÉ URBANISTICKÉ PROJEKTY V ROCE 2024

TITUL Urbanistický projekt roku 2024

Nominace na titul Urbanistický projekt roku 2024

Proměna ulic Bohumínská, Frýdecká, Ostrava – studie + IZ

Urbanistická studie

Kraj: Moravskoslezský

Přihlašovatel: AFRY CZ s.r.o.

Cena Asociace pro urbanismus a územní plánování

Nominace na titul Urbanistický projekt roku 2024

Smíchov City Praha

Urbanistická studie

Kraj: Hlavní město Praha

Přihlašovatel: Sekyra Group, a.s.

Nominace na titul Urbanistický projekt roku 2024

Územní studie Jihlava Buková

Územní studie

Kraj: Vysočina

Přihlašovatel: Statutární město Jihlava

Nominace na titul Urbanistický projekt roku 2024

Rohan City Praha

Urbanistická studie

Kraj: Hlavní město Praha

Přihlašovatel: Sekyra Group, a.s.

Nominace na titul Urbanistický projekt roku 2024

Papírák 2030 Liberec

Územní studie

Kraj: Liberecký

Přihlašovatel: Statutární město Liberec

Cena veřejnosti

Obytný soubor Zátiší, Praha-Lysolaje / 5886 hlasů

Územní studie

Kraj: Hlavní město Praha

Přihlašovatel: knesl kynčl architekti s.r.o.

Celkem v hlasování veřejnosti hlasovalo 21 085 hlasujících.

Více o URBANISTICKÉM PROJEKTU ROKU 2022 na www.stavbaroku.cz

-jik-

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*