Mají-li Německo a Evropa dosáhnout svých ambiciózních cílů v oblasti ochrany klimatu stojí před velkými výzvami. Do roku 2030 by se emise CO₂ měly snížit o 65 procent ve srovnání s rokem 1990 a do roku 2045 by mělo být dosaženo klimatické neutrality. V tomto ohledu hraje klíčovou roli stavební sektor s cílem snížit emise do roku 2030 o 44 procent ve srovnání s rokem 2020 – což odpovídá přibližně 53 milionům tun CO₂. Trh s vytápěním, největší sektor spotřeby energie, se tak ocitá v centru revoluce v oblasti vytápění. Moderní systémy vytápění a lukrativní státní dotace znamenají, že majitelé domů mají širokou škálu příležitostí, jak aktivně přispět k revoluci v vytápění – a také využívat dlouhodobých výhod.
ROZMANITOST TOPNÉ TECHNIKY: UDRŽITELNOST A FLEXIBILITA
Teplárenský průmysl nabízí širokou škálu technických řešení, která pomáhají dosahovat klimatických cílů, přičemž zařízení, která mohou být instalována, jsou v Německu regulována zákonem o energetické energii budov (GEG). Pro stávající i nové budovy je k dispozici celá řada možností. Například tepelná čerpadla, která využívají energii z okolního prostředí, jako je vzduch, voda nebo geotermální zdroje, jsou obzvláště šetrná ke klimatu. Další možností jsou hybridní systémy vytápění, které kombinují různé technologie, jako je plynový kondenzační kotel a tepelné čerpadlo, čímž snižují množství spotřebovaných fosilních paliv.
Potenciálním řešením jsou také systémy vytápění na biomasu využívající obnovitelná paliva, jako jsou pelety, dřevní štěpka nebo kulatina. Na budoucnost jsou orientovány také takzvané plynové topné systémy „H2-ready“, které lze později přeměnit na 100% vodík. Lze instalovat také plynové nebo olejové kondenzační kotle za předpokladu, že využívají klimaticky šetrný zdroj energie, jako je biometan, biogenní kapalný plyn nebo zelená paliva. Tato široká škála možností dává majitelům domů možnost vybrat si topný systém, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám a zároveň bere v úvahu udržitelnost a účinnost.
ZAJÍMAVÉ DOTACE NA KLIMATICKY ŠETRNÉ TOPNÉ SYSTÉMY
Systémy, které jsou v současné době instalovány v německých sklepech, hrají klíčovou roli v úspěchu energetické revoluce. Z přibližně 21 milionů topných systémů je přibližně 10 milionů v průměru 17 let starých a technicky zastaralých. A právě zde přichází na scénu stát se zajímavou dotací, která má za cíl urychlit proces modernizace. Od roku 2024 může každý, kdo si nainstaluje klimatický topný systém, získat zpět 30 procent nákladů a do konce roku 2028 je k dispozici dodatečný 20procentní bonus za rychlost klimatu za výměnu starého topného systému. Domácnosti s ročním zdanitelným příjmem do 40 000 eur obdrží dalších 30 procent, což má za následek maximální dotaci ve výši 70 procent investičních nákladů. Díky těmto parametrům je klimaticky šetrné vytápění nejen ekologické, ale i finančně výhodné. Majitelé domů těží z technologií připravených na budoucnost, nižších nákladů na energii a vědomí, že aktivně přispívají k ochraně klimatu.
ZÍTŘEJŠÍ VÝROBA TEPLA NA ISH 2025
Na veletrhu ISH 2025 ve Frankfurtu nad Mohanem od 17. do 21. března 2025 představí výrobci kompletní sortiment topných systémů a nejdůležitější trendy a inovace v oblasti vytápění v oblasti řešení „Heat Generation“. Kromě technologií pro výrobu tepla představí vystavovatelé ISH ve Frankfurtu nad Mohanem také současný stav s ohledem na efektivní distribuci, přenos a skladování tepla. Na veletrhu budou k vidění také digitální řešení, jako jsou systémy energetického managementu.
Program veletrhu ISH 2025 zahrnuje širokou škálu akcí. Mimořádným zážitkem je konference „Building Future“, která se bude konat v budově „Portalhaus“ frankfurtského veletržního a výstavního centra a na které se setkají odborníci z politiky, místní samosprávy, realitního a bytového průmyslu, zásobování energií, plánování a architektury. Cílem konference je diskutovat o řešeních a strategiích pro úspěšnou realizaci revoluce v oblasti vytápění. Akce je organizována ve spolupráci s partnerskými asociacemi ISH, Federací německého topenářství (BDH), Asociací klimatizace a větrání budov (FGK), Německým sdružením pro energetickou účinnost v technických zařízeních budov (VdZ) a Německým sdružením pro sanitaci, vytápění a klimatizaci (ZVSHK).
Kromě toho konference „Německých energetických poradců“ a kongres „Dům energie“ přinesou cenné impulsy pro energeticky účinné a udržitelné koncepce budov. Jinými slovy, ISH 2025 není jen výkladní skříní technických inovací, ale také centrem odborné diskuse o výzvách a příležitostech revoluce v vytápění.
PŘEHLED VŠECH PODROBNOSTÍ
Komplexní přehled celého programu ISH 2025 pokrývající vše od oblastí řešení až po akce a vystavovatele najdete na webových stránkách veletrhu na adrese www.ish.messefrankfurt.com.
ISH – přední světový veletrh pro HAVAC a vodu – otevírá své brány od 17. do 21. března 2025.
-jik-