Infoservis

Snížení úrokové sazby ze strany ČNB je klíčové pro rozběh výstavby a prodejů nových bytů

Tesla Hloubětín a Harfa Living od Central Group jsou díky příznivým cenám nejprodávanějšími rezidenčními projekty v Praze

Prodeje nových bytů v Praze meziročně vzrostly téměř na dvojnásobek. Přesto však stále zdaleka nedosahují hodnot, jaké byly běžné ještě na jaře loňského roku. Poptávku dusí zejména nedostupné hypotéky, které jsou třikrát dražší, než byly ještě nedávno. Developeři se pak kromě nižší poptávky musí potýkat ještě s nepřiměřeně drahými stavebními dodávkami a velmi vysokou sazbou úroků u komerčních úvěrů. To vede k odkládání většiny připravovaných projektů a stavebnictví se postupně propadá do stále hlubší krize. Nutným předpokladem pro výraznější rozběh výstavby a prodejů nových bytů je snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB a také zlevnění neodůvodněně vysokých cen stavebních dodavatelů.

Poptávka po nových bytech se v druhé polovině loňského roku výrazně propadla. Trh zmrazilo zejména rychlé zvyšování úrokových sazeb, které vyústilo v nejdražší hypotéky i komerční úvěry za posledních 15 let. U hypoték se úrokové sazby již déle, než rok pohybují na úrovni okolo 6 % ročně, tedy třikrát výše, než bývalo ještě nedávno běžné. Kvůli tomu velká část hypotéční klientely své nákupní rozhodnutí odložila na dobu, kdy budou sazby opět výhodnější. V běžných dobách přitom hypotékaři tvořili více než polovinu všech kupujících.

Podobně rychle jako hypotéky zdražily i komerční úvěry. Ty se nyní pohybují okolo 8,5 % ročně, zatímco ještě nedávno se pohybovaly i pod úrovní 2 %. K poklesu poptávky a výrazně dražšímu financování se pak přidaly ještě neudržitelně se zvyšující ceny stavebních dodávek z důvodu vyhrocené a nepředvídatelné situace na trhu, kdy ceny některých materiálů rostly i o desítky procent měsíčně. Kvůli kombinaci těchto faktorů většina investorů odložila řadu připravovaných projektů, protože jejich ekonomika přestala vycházet tak, aby se výstavba vyplatila.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*