Infoservis

Projekt Airlock posouvá Holcim k uhlíkové neutralitě

Skupina Holcim investuje do modernizace čížkovické cementárny, nový projekt Airlock se zaměřuje na snížení emisí CO2. Tato iniciativa reflektuje pevný závazek společnosti dosáhnout uhlíkové neutrality v co možná nejkratším čase. Investice ve výši 1.82 milionů Eur má návratnost 1,7 roku.

Nejnovější krok směrem k udržitelnosti a ochraně životného prostředí skupiny Holcim představuje projekt Airlock. Tento projekt zahrnuje inovativní opatření zaměřená na minimalizaci vstupu falešného (nechtěného) vzduchu do pecního systému, prevenci vniknutí kovových a velkých kusů paliva do systému a přípravu na budoucí projekt kalcinovaných jílů.

První fáze projektu, která proběhla během letošní zimní odstávky, zahrnovala výměnu deskového dopravníku za dva šnekové dopravníky s mezizásobníčkem nahoře na výměníku. „Aktuálně probíhá dolaďování softwaru a jemné nastavení systému. V druhé fázi projektu zaměřené na spodní část linky, přistoupíme k instalaci nových separátorů velkých kusů a magnetických separátorů. Dokončení je plánováno na červen tohoto roku,“ přibližuje Miroslav Kratochvíl, předseda představenstva a generální ředitel Holcim Česko. 

„Díky těmto úpravám dojde ke snížení celkového množství falešného vzduchu o 20.000 m3/h, což představuje zhruba 80procentní redukci oproti loňskému roku,“ doplňuje Kratochvíl. Toto snížení má významný dopad na výkon rotační pece, zvyšuje její efektivitu o 100 tun slínku denně a snižuje měrnou spotřebu tepla o 150 MJ/t slínku. V celkové bilanci Holcim očekává, že díky této investici dosáhne úspory zhruba 9140 tun CO2 za rok.

-jik-

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*