Infoservis, Tip redakce

Když se na to architekti již nemohli koukat: Zámek Bzí čeká rekonstrukce

Historická perla v jižních Čechách konečně zase ožije. Architektonické studio LOXIA se rozhodla koupit zámek Bzí ze 14. století, který dlouhá léta chátral. Teď se konečně dočká rozsáhlé renovace. Částečné zprovoznění a otevření veřejnosti chtějí architekti stihnout do roku 2030. Vzniknout tu má luxusní resort pro rekreaci.

Býval oblíbeným cílem výletů i filmařskou lokalitou. V roce 1979 se tu natáčel legendární film Zlatí úhoři, v roce 1993 pak Svatba upírů. Historie barokního zámku Bzí na Českobudějovicku je však mnohem delší. Čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím byl přestavěn kolem roku 1651 ze starší tvrze, v roce 1754 byl upraven. Od roku 1978 sídlilo v objektu JZD Rozkvět, dále zde byla likérka, sýrárna i byty.

„Zámek byl svépomocí udržovaný, a i když postupně chátral, stále v něm byl život. Po revoluci ale bohužel nastal zlom. Objekt šel z ruky do ruky různým majitelům a nakonec se objevil ve veřejné dražbě,“ popisuje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které se rozhodlo do dražby zapojit a zámek koupil.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*