Ekonomika

Velké stavební firmy kromě Eurovie zatím výrobu nepřerušují

ČTK – Velké stavební firmy s několikamiliardovým ročním obratem kromě Eurovie svoji výrobu zatím nepřerušují. Podle možností umožňují práci z domova, na samotných stavbách to však nelze. Některé pracují v nouzovém režimu, zavádějí střídavý provoz, zaměstnancům doporučují zrušit všechny externí schůzky. Vyplývá to z odpovědí zástupců stavebních firem, které dnes ČTK oslovila. Eurovia CS v pondělí oznámila, že od středy kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru zastaví všechny své stavební práce i kancelářské činnosti po dobu 14 dní.

„Opatření proti šíření COVID-19 řešíme operativně, a to formou rozhodnutí představenstva nebo doporučením vydávaným personálním úsekem. Na přechodnou dobu umožňujeme možnost práce z domova, a to v provozech a útvarech kde to podmínky práce dovolují. Na pracovištích jsme zavedli střídavý provoz, který je možné využít i při realizaci projektů,“ uvedl mluvčí Hochtiefu Michal Talián.
Střídavý provoz podle něj znamená, že při střídání jednotlivých směn na stavbách se zaměstnanci fyzicky nepotkávají. V kancelářích, kde pracuje dvojice lidí, se na pracovišti střídají po týdnech. Ten druhý zatím pracuje z domova. O víkendu se kanceláře vydezinfikují.
„Zaměstnancům doporučujeme zrušit všechny externí schůzky, které nejsou nezbytně nutné pro zajištění chodu firmy. Samozřejmě jde o stav, který má vývoj, a je možné, že naše opatření mohou doznat úpravy,“ uvedl dále Talián.
Metrostav podle mluvčího Vojtěcha Kostihy umožňuje dočasně práci z domova po dohodě s nadřízeným čtyřem skupinám zaměstnanců. Jednak těm, kterým to povaha práce umožňuje, dále těm, kteří mají nařízenou karanténu, pracovníkům, kteří nemohou po zavření škol žádným jiným způsobem zajistit péči o své dítě a také zaměstnancům nad 65 let. „Stavby v České republice zatím nepřerušujeme. Jak už jsem uvedl, konzervujeme stavby v Norsku,“ doplnil Kostiha.
„Současná situace má samozřejmě na naši firmu dalekosáhlý vliv. A samozřejmě teď nejsme schopni ani odhadnout konečné důsledky. Zavádíme řadu opatření, abychom ochránili naše pracovníky. Naše závody pracují v omezeném, nouzovém režimu. Totéž stavba od stavby,“ sdělil výrobně-technický ředitel Swietelsky stavební František Fryš. Firma se podle něj snaží omezit setkávání většího počtu lidí. Také v některých případech odložila nástupy zaměstnanců po zimní pauze. „Kde to lze, pracují naši lidé z domova na dálku. Účinně ochránit své zaměstnance dnes neumí asi nikdo,“ podotkl Fryš.
Podle člena představenstva společnosti SMP CZ Pavla Kameníka současná situace činnost firmy ovlivňuje. V tuto chvíli více v administrativě, než na stavbách. „Máme připravené různé scénáře pro různé situace, jejich aktivace závisí na tom, jak moc se epidemie rozšíří a dopadne na naše zaměstnance. Každopádně je naším cílem udržet akceschopnost staveb i servisních útvarů po celou dobu trvání nouzového režimu,“ dodal Kameník.
Vláda od pondělí zakázala cesty Čechů do zahraničí, stejně jako vstup cizinců do ČR. Zakázaný je prodej ubytovacích služeb, zavřeny jsou stravovací provozy, až na výjimky také většina obchodů. Omezen je také volný pohyb obyvatel na nejnutnější úkony.
 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*