Ekonomika

Trendy v segmentu technického zařízení budov

V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy pak roste zájem i o dálkově odečitatelná měřidla. Ten by měl pokračovat i v příštím roce, naopak u tepelných čerpadel odborníci v příštích měsících čekají vystřízlivění uživatelů.

Turbulentní rok

Česko má za sebou turbulentní rok nejen z hlediska cen energií. Situace z posledních měsíců se razantně propsala i do trendů v oblasti technického zařízení budov. Podle odborníků z toho profitoval zejména segment tepelných čerpadel.

„V případě tepelných čerpadel vzrostl zájem o tyto produkty až čtyřnásobně oproti minulým rokům. Důvodem byl nárůst cen energií na podzim roku 2021 umocněný válkou, která měla za následek snížení dodávek plynu. To pak ovlivnilo zvýšení cen plynu a elektřiny,“ nastínil jeden z hlavních letošních trendů vedoucí technického oddělení ToP společnosti Enbra Ondřej Popelka.

Naopak úplně se podle něj nepotvrdily původní obavy ze začátku roku týkající se plynových kotlů, které se tou dobou potýkaly s poklesem zájmu. „Aktuální prodeje ukazují, že jsou stále v hledáčku zákazníků. Důvodem je jednak pořizovací cena a také menší provozní náklady oproti atmosférickým kotlům,“ doplnil s tím, že právě plynový kondenzační kotel bývá stále nejčastější náhradou starých a dnes již často nevyhovujících kotlů.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*