Ekonomika

Stavební materiály začínají zlevňovat

Stavební firmy letos realizovaly zakázky v hodnotě 84 miliard korun, dochází ke zlevňování některých stavebních materiálů.
Stavební firmy provedly letos dle posledních údajů Českého statistického úřadu stavební práce v hodnotě 84 miliard korun, přitom nejúspěšnějším měsícem byl červen. Lidé v něm zažádali o více než 8 tisíc stavebních povolení a stavební firmy realizovaly zakázky v hodnotě 19 miliard korun. Češi k výstavbě a rekonstrukci nejčastěji poptávají barvy a dlažbu. Ceny stavebních materiálů se přitom každý rok mění. Zatímco v roce 2014 došlo k jejich zlevňování, loni došlo naopak k navýšení cen. Letos pak zlevnily například sádrokartonové desky nebo fasádní polystyren.
Loni ceny rostly
V prvních šesti měsících tohoto roku se dle údajů Českého statistického úřadu postavilo více než 14 tisíc bytů. Nejvíce jich vzniklo v Praze a naopak nejméně v Karlovarském kraji. Stavební průmysl zaznamenal pozitivní vývoj nejen letos, ale také v loňském roce, což dokazuje i počet stavebních zakázek. Stavební firmy realizovaly více než 48 tisíc zakázek v hodnotě 187 miliard korun. To bylo nejvíce od roku 2010. Trend zvyšujícího se počtu zakázek měl vliv na zdražování stavebního materiálu. Navyšování cen se dotklo téměř všech stavebních produktů od stavební chemie přes polystyrén až po pálené střešní tašky. Podražily například modifikovane pásy, naopak levněji se dala sehnat zámková dlažba, obrubníky a ztracené bednění.
Lidé staví i bez ohledu na cenu materiálu
První půlrok tohoto roku zajistil stavebním firmám zakázky v hodnotě 84 miliard korun. Nejúspěšnějším měsícem byl červen, ve kterém se provedly zakázky v hodnotě 19 miliard korun. Zatímco vzrůstá počet realizovaných zakázek, výrobci stavebního materiálu se uchylují k podsazování cen některých produktů. Zlevnily například sádrokartonové desky či profily.
V srpnu naopak došlo k zdražení některých výrobků, například polystyrenu. Podzim je pro obchody se stavebním materiálem druhým vrcholem sezony. Z toho důvodu dochází ke zdražování některých produktů, například polystyrenu. U některých produktů dochází také k postupnému meziročnímu zdražování. Například zámková dlažba zdražila od roku 2013 zhruba o 7 korun na m2. Přesto je jedním z nejpoptávanějších produktů. Z toho se dá usuzovat, že lidé staví a rekonstruují bez ohledu na ceny stavebního materiálu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*