Ekonomika

Rekonstrukci potřebuje 75 % rodinných domů v ČR

Nadpoloviční většina rodinných domů byla postavena před rokem 1980 a potřebuje rekonstrukci, lidé ale na ni nemají peníze. Vyplývá to z analýzy iniciativy Zateplujeme Česko, které sdružuje významné profesní organizace v oblasti renovací bytového fondu. Podle ní by lidem mohl pomoci vládní dotační program Oprav dům po babičce. Ten nabízí až milion korun ve formě zálohy na zateplení a rekonstrukci starších domů. Na komplexní opravy ale nestačí, protože pokryje jen přibližně třetinu celkových nákladů.

Staré rodinné domy mohou mít hodnotu milionů korun, potřebovaly by ale zrekonstruovat a zateplit.  V mnoha případech by se vyplatilo starý rodinný dům zbourat a postavit nový. Z analýzy iniciativy Zateplujeme Česko vyplývá, že většina rodinných domů v Česku se začala stavět ještě před rokem 1980, navíc asi 75 procent z nich by potřebovalo komplexní rekonstrukci. „Řadu těchto nemovitostí obývají jejich původní majitelé, kteří jsou dnes již v důchodovém věku, mnozí z nich je v produktivním věku postavili svépomocí. Dříve neměli motivaci situaci řešit, technický stav domu jim vyhovoval a vytopit jej při tehdejších cenách energií nebyl problém,“ říká za iniciativu Zateplujeme Česko Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.

Většina těchto domů se podle analýzy nachází na vesnicích v nízkopříjmových regionech. Jednou z hlavních překážek pro majitele domů je, že se obávají náročnosti stavebních prací či nedostatku finančních prostředků. „Z naší praxe je vidět, že k celkové rekonstrukci lidé přistupují postupně – nejdříve zateplení, pak otopný systém, maximálně dveře. Na stínící techniku, která má také obrovský vliv na snižování nákladů za energie, už pak lidem nezbývají peníze,“ tvrdí marketingový manažer společnosti Lomax Petr Přichystal s tím, že s kombinací obou dotačních programů by původní majitelé nemovitostí mohli dosáhnout na důkladnější rekonstrukci.

Ministerstvo životního prostředí oznámilo spuštění dotačního programu Oprav dům po babičce v srpnu. Podpora ve výši 55 miliard korun má navýšit tempo renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů a napomoci obnově stávajícího bytového fondu. „Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 17 % rodinných domů neobydlených. Jedná se o statisíce domů, které by mohly dál sloužit svému účelu. Chceme využít stávající zástavbu a zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny, a aby se kvůli bytovým potřebám zabírala další zemědělská půda,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*