Ekonomika

Příspěvek na regeneraci a využití brownfieldů

Obce, města a kraje mohou žádat o podporu na regeneraci a využití brownfieldů. K dispozici bude 260 milionů korun. O podporu z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů mohou samosprávy žádat u agentury CzechInvest do 31. srpna 2020.

Obce, města a kraje, které si neví rady s brownfieldy, tedy chátrajícími nevyužitými objekty, na svém území, mohou od dnešního dne žádat o finanční podporu na obnovu. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro ně v programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů připravilo celkem 260 milionů korun. Výzva je zveřejněna zde. Podmínkou je budoucí podnikatelské využití revitalizovaných lokalit. Žádosti o podporu, která může činit až 50 milionů korun na jeden projekt, přijímá agentura CzechInvest do 31. srpna 2020.
Podpora je určena pro obce a města ze strukturálně postiženého Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje a také pro samosprávy z hospodářsky problémových regionů definovaných ve Strategii regionálního rozvoje ČR 2014–2020 z dílny Ministerstva pro místní rozvoj (viz příloha Vymezená území). Podmínkou udělení podpory je budoucí využití obnoveného brownfieldu k podnikatelským či průmyslovým účelům. Výše podpory se pohybuje od 60 % pro kraje do 95 % pro nejmenší obce (viz příloha Míra podpory dle velikosti sídla).
Program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo v roce 2017. „Letos máme k dispozici 260 milionů korun. Prostředky z tohoto programu nejen, že zlepší životní prostředí v obcích a podnítí hospodářský rozvoj strukturálně postižených lokalit, nesporným přínosem je i to, že sníží zábor půdy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
„Z programu lze kromě rekonstrukcí financovat také výkupy nemovitostí, posudky, audity a průzkumné práce, projektovou dokumentaci a také výstavbu nezbytné infrastruktury,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl a dodává: „Dosud jsme přijali 17 předběžných žádostí, další projekty konzultujeme s žadateli. V předchozích dvou výzvách bylo schváleno třináct projektů, které si rozdělí celkem více než 218 milionů korun.“

  • V programu Ministerstva průmyslu a obchodu na regeneraci brownfieldů je letos připraveno 260 milionů korun.
  • Žádosti o podporu přijímá agentura CzechInvest do 31. srpna 2020.
  • Dotace je určená pro obce a města v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji a v dalších hospodářsky problémových regionech.

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*