Ekonomika

Komponenty pro FVE nebudou zdražovat

Navzdory poplašným zprávám v některých médiích není podle zástupců společnosti Schlieger pro navyšování cen fotovoltaických elektráren v nejbližších měsících letošního roku důvod. Trh aktuálně neohrožuje stoupající cena fotovoltaických komponentů, zásadní výpadky v dodavatelských řetězcích ani nová podoba dotačního programu NZÚ.

CENY V ROCE 2023 JAKO NA HOUPAČCE

Ceny fotovoltaických komponentů začaly v loňském roce klesat mimo jiné proto, že v průběhu roku postupně chladl zájem o OZE. To dokazují počty podaných žádostí v dotačním programu Státní fond životního prostředí ČR – Nová zelená úsporám. Podle dostupných dat bylo v měsících leden až červen 2023 přijato bezmála 60 000 žádostí na pořízení fotovoltaiky v objemu téměř 12 miliard korun. V druhé polovině roku toto číslo dramaticky kleslo na pouhých 11 670 žádostí.

„Data o přijatých dotačních žádostech na pořízení FVE hovoří jasně. V roce 2022 a první polovině roku 2023 fotovoltaický trh strmě rostl. V roce 2022 meziročně vyrostl o 400 %, a v prvním pololetí 2023 dorazilo do NZÚ dokonce více žádostí než za celý rok 2022! Ovšem strmý růst vystřídal v druhé půlce loňského roku pokles poptávky. V porovnání s prvním pololetím spadl počet přijatých žádostí o celých 80 %! Komponent napříč přehřátým trhem bylo najednou všude dostatek, a někteří dodavatelé fotovoltaiky byli nuceni v rámci boje o zákazníka dramaticky zlevňovat,“ vysvětluje Pavel Matějovič, provozní ředitel české společnosti Schlieger, která loni realizovala více než 10 000 instalací OZE (FVE, tepelná čerpadla, solární kolektory).

Chcete číst dále?
Zaregistrujte se zcela zdarma a získejte přístup ke všem článkům.

Máte účet? Přihlaste se

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*